Niezbędnym wyposażeniem w nowoczesnym handlu (ale nie tylko handlu) są czytniki kodów kreskowych, które umożliwiają sprawne zarządzanie oznaczonymi towarami oraz bezpieczną i szybką sprzedaż.
Rodzaje czytników
W rodzinie czytników kodów kreskowych oprócz najbardziej popularnych, przewodowych czytników, znajdują się również bezprzewodowe, zapewniające użytkownikom większy komfort pracy, bez konieczności działania w zasięgu kabla, który wiąże urządzenie z komputerem lub kasą fiskalną. Obecnie, w zależności typu komunikacji, czytniki bezprzewodowe działają w zasięgu od 10 do 100 metrów od stacji bazowej (w linii prostej, nie uwzględniając ukształtowania terenu oraz innych obiektów w budynku).
Rodzaje czytanych kodów
Mimo, że większość kojarzy kody kreskowe z pionowymi liniami, to warto także pamiętać o czytnikach 2D, które poza standardowymi kodami kreskowymi 1D (pionowe kreski przedzielone pustą przestrzenią), odczytują także kody dwuwymiarowe, które stają się coraz bardziej popularne np. QRcode. Kody 2D pozwalają na zakodowanie wewnątrz kodu większej ilości znaków, niż standardowy kod kreskowy.
Jaki czytnik wybrać?
Decydując się na zakup urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj używanych kodów. Jeśli w niedalekiej przyszłości planowane jest przejście z kodów 1D na 2D warto zakupić urządzenie, które obsługuje oba rodzaje lub jest przystosowane do rozszerzenia 2D. Ważne jest również natężenie ruchu. Przy małym, proste liniowe urządzenie z podstawką sprawdzi się idealnie, przy średnim natężeniu warto wziąć pod uwagę skanery wieloliniowe, a przy dużym ruchu idealnie sprawdzi się boks kasowy zorientowany poziomo, pionowo lub wbudowany w wagę. Natomiast przy sprzedaży prowadzonej bezpośrednio z magazynu najlepiej sprawdzi się skaner bezprzewodowy, wyposażony w komunikację bluetooth, zaś w szczególnie trudnych warunkach i wymagającym środowisku pracy zastosowanie znajdą skanery przemysłowe.
Jak działa czytnik?
Czytnik kodów kreskowych to urządzenie przeznaczone do odczytu informacji zapisanych w postaci kodu kreskowego. Dioda laserowa lub dioda LED, w którą urządzenie jest wyposażone emituje wiązkę światła, która odbija się od kodu kreskowego, a następnie odbija się lustrze i kieruje ją na fotokolektor. W dalszym procesie układ elektroniczny odpowiada za przetworzenie impulsów na postać znaków prezentowanych na ekranie komputera, skanerze kodów kreskowych, czy kolektora danych.
Czołowi producenci czytników kodów kreskowych oferują szeroki wachlarz produktów, co pozwala na precyzyjne dopasowanie urządzenia do specyfiki placówki i wymagań klienta. Z pewnością przed zakupem warto pokusić się o konsultację z firmą, która posiada doświadczenie w instalacji urządzeń peryferyjnych oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na urządzeniach skanujących.