Sprawdzarki cen ułatwiają zakupy klientom, a pracownikom odejmują pracy. Wiodący producenci urządzeń fiskalnych oferują szeroki wachlarz urządzeń odpowiednich do różnego rodzaju placówek.
Metkowanie towaru nawet w niewielkiej placówce handlowej może spędzić sen z powiek. Dzięki kodom kreskowym umieszczonym na każdym produkcie i sprawdzarkom cen znajdującym się w sklepie, klient sam może zweryfikować cenę towaru stojącego na półce. Mimo, że obowiązek stosowania sprawdzarek cen spoczywa jedynie na sklepach wielkopowierzchniowych (posiadanie minimum 1 sprawdzarki na każde rozpoczęte 400 metrów kw. powierzchni sklepu), to ich posiadanie znacznie ułatwia funkcjonowanie nawet niewielkich placówek samoobsługowych.
Sprawdzarka cen - do czego służy?
Sprawdzarki cen to urządzenia wykorzystywane do odczytywania cen towarów oznakowanych kodami kreskowymi. Odczytanie kodu kreskowego za pomocą czytnika laserowego wielokierunkowego lub liniowego powoduje wyświetlenie nazwy i ceny towaru. Niektóre urządzenia posiadają również funkcje głosową, cena towaru jest podawana przez wbudowany głośnik. Sprawdzarka umożliwia również wyświetlanie tekstów reklamowych w czasie oczekiwania na odczytanie kodu kreskowego oraz potwierdza dźwiękiem ważniejsze operacje.
Sprawdzarka cen - jak działa?
W zależności od sposobu komunikacji z komputerem i lokalizacji bazy towarowej producenci proponują dwa podstawowe modele sprawdzarek cen.
Pierwszym z nich jest sprawdzarka podłączona do sieci, gdzie baza towarowa znajduje się w komputerze zarządzającym. Wówczas wszystkie sprawdzarki pobierają dane z jednego komputera, co gwarantuje zgodność danych na wszystkich zainstalowanych urządzeniach. To urządzenie idealnie nadaje się do lokali, gdzie sprzedaż odbywa się z wykorzystaniem programów magazynowych.
Drugim rodzajem sprawdzarek jest urządzenie dedykowane do sklepów, gdzie znajdują się kasy fiskalne. Urządzenie posiada własną pamięć bazy towarowej i nie musi bezpośrednio współpracować z siecią komputerową.
Według firmy ELZAB, jednego z wiodących producentów sprawdzarek, koszt ich zakupu zwraca się już po kilku miesiącach użytkowania. Dokonując kalkulacji wzięto pod uwagę oszczędność kosztów metkownic, materiałów eksploatacyjnych, a także ludzkiej pracy.