Krzyże i kapliczki przydrożne stanowią istotną wartość kulturową regionu. Wiele z nich została wykonana w znanym w swoich czasach na całym Śląsku raciborskim warsztacie Kokes & Jungblut. W ostatnim czasie odrestaurowano dwa kolejne takie obiekty zgodnie z zaleceniami miejskiej konserwator zabytków.
W 2021 r. przy okazji budowy drogi Racibórz - Pszczyna firma Strabag zleciła renowację krzyża przy ul. Rybnickiej/Cieszyńskiej. Krzyż ten został wykonany w 1889 r. Niestety oryginalny zachował się tylko cokół z Matką Bożą w niszy. Sam krzyż został odtworzony z granitu w 2009 r.
W kwietniu 2022 r., parafia pw. Matki Bożej w Raciborzu zleciła odnowienie podobnego krzyża przy ul. Mariańskiej. Pochodzi on z 1890 r. i został ufundowany – jak głosi inskrypcja na cokole – przez Jerzego Nogę i jego żonę Johannę z domu Przypadlo. Z przodu cokołu jest wypisana modlitwa w języku polskim – takie modlitwy były wypisywane po niemiecku i po polsku – zależało to od woli rodziny fundującej. Z części tego typu zabytków w czasach polonizacji skuwano inskrypcje w języku niemieckim i zastępowano napisami polskimi. Na niektórych zachowały się inskrypcje niemieckie.
Czytaj więcej na portalu raciborz.com.pl: Zabytkowe krzyże przydrożne przy Rybnickiej i Mariańskiej po renowacji