Co roku 27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy świętowano w 1980 r. pod hasłem "Tourism's contribution to the preservation of cultural heritage and to peace and mutual understanding" ("Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia"). Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.
Województwo śląskie w 2023 r. odwiedziło 4,5 mln dorosłych osób, które zrealizowały 5,8 mln wizyt i 10,5 mln noclegów, czyli więcej niż rok wcześniej, kiedy odnotowano 4,7 mln wizyt i 8,7 mln noclegów. Najliczniej reprezentowaną grupą byli turyści krajowi, którzy pochodzili najczęściej z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego. 35% przyjazdów turystów krajowych do województwa śląskiego było realizowanych w okresie letnim, jednak równie dużo przyjazdów można było zaobserwować w zimie (33%). Wśród obcokrajowców najliczniej reprezentowani byli Niemcy. Turyści najchętniej odwiedzali powiat cieszyński (669 686 wizyt, 2 174 118 osobonocy, 3,25 dnia). Na drugim miejscu znalazły się Katowice (odpowiednio 468 861, 630 317, 1,34), a na trzecim powiat myszkowski (353 288, 554 177, 1,57). 19. w województwie śląskim pod względem wizyt był Rybnik (49 872, 81 872, 1,64), a 20. – powiat rybnicki (47 090, 88 556, 1,88). Na 23. miejscu znalazło się Jastrzębie-Zdrój (38 741, 44 821, 1,16), na 28. powiat raciborski (34 083, 53 483, 1,57), na 31. Żory (18 765, 33 793, 1,80), a na 34. – powiat wodzisławski (9046, 15 025, 1,66).
Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury. Podczas uroczystości wręczono Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2024. W ten sposób samorząd województwa wyróżnia osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje, zachęcając tym samym do przyjazdu do regionu. Wśród wyróżnionych znalazła się m.in. Fundacja Pozytywnie Nakręceni z Raciborza czy Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju.
Wyróżnienie główne w kategorii "Osobowość turystyczna roku" otrzymał Adam Wawoczny – twórca i dyrektor zarządzający Marką Turystyczną Kraina Górnej Odry. Wyróżnienia powędrowały do: Teresy Ebis (Bies Bytomski), Adriana Lubszczyka (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Żory), Bogdana Dropika (przewodnik turystyczny po wojewódzkie śląskim), Gustawa Czyża (prezes Koła PTTK przy D.W. Limba) i Mariusza Dmetreckiego (kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach).
W kategorii "Działalność społeczna" wyróżnienie główne przyznano Lechowi Tocie – prezesowi Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie. Wyróżnienia otrzymali: Barbara Jedynak (sekretarz Oddziału Beskidzkiego PTSM), Małgorzata Kostrzewa (członek Zarządu Oddziału Beskidzkiego), Anna Kuś (właściciel Biura Podróży Polan), Stowarzyszenie Cieszyński Szlak Wina i Damian Berłowski (twórca bloga „Rowerem po Śląsku”). Wśród "Działalności biznesowej" główną nagrodę przyznano Kolei Linowej Czantoria. Wyróżnienia: Biuro Podróży Altamira, Wisła Travel, K Investment UHP, Lucyna Ligocka-Kohut (Centrum Koronki Koniakowskiej) i Marcin Lipski (Cieszyński Szlak Wina).
Najlepszym "Przedsięwzięciem turystycznym roku" uznano otwarcie habsburskiej osady gospodarczej „U początków Wisły” w Wiśle. Wyróżniona została Fundacja Pozytywnie Nakręceni za organizację Raciborskiego Festiwalu Gamingowego, który znacząco przyczynia się do promocji turystki zarówno w Krainie Górnej Odry, jak i całym województwie śląskim. Festiwal przyciąga uczestników nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, co skutkuje zwiększoną liczbą turystów odwiedzających Racibórz i okolice. Nagrodzono też Powiat Pszczyński i Małgorzatę Derus.
W kategorii "Instytucja" wyróżnienie główne powędrowało do Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju. Wyróżnienia otrzymali: PTTK Miejskie Koło byłej KWK Polska w Świętochłowicach, Funzeum Centrum Zabawy Edukacyjnej, Dworzec Dobrych Myśli i PTTK Oddział w Chorzowie.
fot. arch. red., Tomasz Żak/UMWS
oprac. /kp/