Od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło 2,96 mln uchodźców z Ukrainy. Ponad milion z nich ma już nadany PESEL. Z tej liczby połowa to dzieci, druga część to kobiety. - Powinniśmy wykorzystać przestrzeń w naszej gospodarce, abyśmy mogli zaadaptować te kobiety, tych obywateli Ukrainy na naszym rynku pracy - oceniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Podkreśliła, że polski rząd od samego początku prowadzi skoordynowane działania, aby nieść pomoc obywatelom Ukrainy. Wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Jak mówiła, kolejnym etapem pomocy jest pakiet adaptacyjny. Zgodnie ze słowami minister głównym założeniem pakietu adaptacyjnego dla uchodźców jest przede wszystkim stworzenie systemowych rozwiązań. - Aby dając obywatelom Ukrainy dostęp do pracy, dać przysłowiową wędkę i możliwość pozostania na terenie Polski i zasilenia polskiej gospodarki - powiedziała.
W tej chwili zatrudnienie znalazło 90 tys. uchodźców. Ponad połowa z nich osoby z wyższym wykształceniem. Prawie 10 tys. Ukraińców pracuje w woj. śląskim.
Marlena Maląg przyznała, że polski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że 75% z tych osób, które podjęło już pracę w Polsce, to kobiety, które przybyły do naszego kraju z dziećmi. - Dlatego też wprowadziliśmy ułatwienia w specustawie, które umożliwiają zakładanie miejsc opieki dla tych dzieci przez przedsiębiorców, a także przez same kobiety, aby przede wszystkim zapewnić miejsce opieki dla dzieci i dać dostęp do pracy - przypomniała.
Minister zaznaczyła, że działania koordynowane są przez wszystkie resorty oraz podkreśliła, że sytuacja na polskim rynku pracy jest korzystna. - Po pandemii COVID-19 stopa bezrobocia w Polsce to 5,4%. Polska jest drugim państwem w Europie z najniższym bezrobociem. Nasze wskaźniki ekonomiczne są bardzo dobre. W ostatnim tygodniu GUS pokazał wzrost przeciętnego wynagrodzenia rok do roku jest wyższy o ponad 12%, a więc przewyższa on obecną inflacje - powiedziała minister.
- Dzisiaj zdajemy egzamin z człowieczeństwa. Zdajemy go jako świat, zdajemy jako Polska i Polska na pewno jest liderem w wykonaniu tego zadania jak najlepiej - podsumowała Marlena Maląg.
fot. freepik.com
oprac. /kp/