"Według prognoz GUS do 2050 r. populacja Polski skurczy się z obecnych ponad 38 milionów do poniżej 34 milionów mieszkańców. Co gorsza, 10,5 proc. z pozostałej wówczas ludności stanowić będą osoby będące w wieku 80 lat i powyżej, a zatem już dawno po przekroczeniu końcowych granic wieku produkcyjnego. Wziąwszy pod uwagę fakt, że w naszym kraju obowiązuje (...) repartycyjny system emerytalny, którego stabilność zależy głównie od czynników demograficznych, prognozy te zwiastują prawdziwą katastrofę" - czytamy na wstępie raportu "Jak zapobiec polskiej katastrofie demograficznej. Trzy filary polskiej polityki wobec problemu", przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Według autorów raportu - repartycyjny system emerytalny (w którym pracująca część społeczeństwa bierze na siebie utrzymanie emerytów i rencistów) obowiązujący w Polsce oraz w większości krajów europejskich, ma ekonomiczny sens wyłącznie w warunkach zastępowalności pokoleń. Zwracając uwagę na skalę problemu, ZPP przytacza liczby: „w 2015 roku na wypłatę emerytur wydano ponad 170 miliardów złotych, podczas gdy wszystkie wydatki z budżetu państwa w roku 2014 zsumowały się do 312,5 miliarda złotych.” Według prognoz, do 2050 roku populacja w Polsce spadnie o 4 miliony osób. Do 2020 zabraknie nam 1 miliona pracowników. Autorzy przytaczają wyniki analizy dot. dzietności, która badana była w 224 państwach. W tym rankingu Polska uplasowała się na szarym końcu, zajmując dopiero 216 miejsce.
Rząd wprowadził program 500+, który chwilowo pomógł w beznadziejnej sytuacji, ale jednocześnie budzi szereg wątpliwości. Eksperci zwracają uwagę, że najwięcej zmian do wprowadzenia wymagają usługi publiczne dla rodzin. Polacy borykają się z takimi problemami jak niewystarczająca opieka pediatryczna, brak przedszkoli i żłobków. Autorzy raportu przekonują, że Polsce potrzebna jest rozsądna polityka prorodzinna.
Innym ważnym problemem ukazanym przez ZPP jest stworzenie warunków do powrotu dla emigrantów oraz mądra absorpcja imigrantów z Białorusi, Ukrainy i Wietnamu.
Pełny raport „Jak zapobiec polskiej katastrofie demograficznej. Trzy filary polskiej polityki wobec problemu" znajduje się na stronie internetowej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Źródło: ZPP
DR