Wśród uchodźców z Ukrainy są osoby, które potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej. Obywatele, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, otrzymają pomoc. Mogą oni bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Świadczenia rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego.
Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz nie powinni odmawiać mu pomocy, odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy ani domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i wystawiać za nie faktur.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/