Rafako otrzymało od międzynarodowego renomowanego inwestora warunkową ofertę dotyczącą nabycia 42 466 000 akcji należących obecnie do PBG i Multaros Trading Company Limited. Jego nazwy nie ujawniono. To już trzecia tego typu oferta. PBG przeanalizuje ją i po dokonaniu oceny podejmie decyzję o przystąpieniu do negocjacji z inwestorem.
Inwestor stawia wiele warunków. Jednym z nich jest uzyskanie zgody właściwego organu antymonopolowego na dokonanie koncentracji albo upływu ustawowego terminu, w którym decyzja UOKiK lub innych właściwych organów antymonopolowych z innych państw powinna zostać wydana, o ile taka zgoda będzie wymagana. Kolejną jest ponowna synchronizacja bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III na parametry nadkrytyczne przez Rafako. Zgodnie z planem ma do niej dojść do 29 kwietnia. Inwestor mówi także o dokonaniu rozliczeń finansowych lub zawarciu przez Rafako z Gaz Systemem porozumienia, na podstawie którego dokonane zostaną rozliczenia dotyczące projektów gazociągu Goleniów-Płoty oraz tłocznia Kędzierzyn-Koźle. Następnym wymogiem jest zawarcie przez Rafako z JSW Koks aneksu do projektu "Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym" w Koksowni Radlin.
Warunkiem, od którego zależą losy ewentualnej transakcji, jest również dokonanie rozliczeń finansowych lub zawarcia porozumienia przez Rafako z PGE GIEK, na podstawie którego zostaną potwierdzone końcowe rozliczenia finansowe pomiędzy obiema spółkami. Kolejna kwestia dotyczy refinansowania lub uzgodnienia warunków dalszego finansowania działalności Rafako i jego grupy kapitałowej przez instytucje finansujące jego grupę kapitałową. Założono też przeprowadzenie przez inwestora badania due diligence prawnego i podatkowego Rafako oraz powołanie jednego członka rady nadzorczej Rafako wskazanego przez inwestora w terminie wskazanym przez inwestora.
Kolejnym wymogiem jest zapewnienie nabycia przez inwestora nie mniej niż 50% wierzytelności układowych Rafako wraz z akcjami i prawami do nabycia akcji wynikającymi z prawomocnego układu zawartego przez Rafako z jego wierzycielami. Do tego dochodzi zawarcie warunkowych umów zapewniających inwestorowi lub podmiotowi wskazanemu przez inwestora zakup od wybranych wierzycieli układowych Rafako akcji lub praw do akcji przysługujących takim wierzycielom układowym. Wymagane jest także zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie Rafako emisji obligacji zamiennych na akcje Rafako, które zostałyby objęte przez inwestora oraz podjęcie innych uchwał Walnego Zgromadzenia Rafako koniecznych do przeprowadzenia transakcji.
Ostatnim wymogiem jest uzgodnienie dokumentacji niezbędnej do zawarcia przedmiotowej transakcji.
fot. arch. red.
oprac. /kp/