Pod koniec czerwca 2021 r. w ZUS było zarejestrowanych 818 772 obcokrajowców, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza wzrost o 35,2 proc. Ponad połowa z nich (58,8 proc.) było pracownikami,2,8 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia. Od końca 2020 r. liczba cudzoziemców legalnie mieszkających i pracujących w Polsce wzrosła o 12,9 proc.
Pracownicy z Ukrainy stanowili największą grupę (73,7 proc.). Na koniec czerwca 2021 r. ich liczba wyniosła 603 481 osób czyli o 39,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz o 13,3 proc. więcej niż w grudniu 2020r.
Studia w Polsce
Coraz więcej cudzoziemców chce również studiować w Polsce. Jak pisze "Rzeczpospolita" na polskich uczelniach studiuje rekordowa liczba 82,5 tys. cudzoziemców. Tylko w ubiegłym roku przybyło ponad 4 tys. zagranicznych studentów.
Jak przyznaje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy ministra edukacji i nauki, mimo pandemii nie odnotowano spadku w liczbie studentów z zagranicy na polskich uczelniach.
Według Rzeczpospolitej powodem przyjazdu zagranicznych studentów jest niska cena kształcenia i sama możliwość wjazdu do Polski.
Atutem jest również uznawanie dyplomów polskich uczelni w innych krajach. Nie bez znaczenia pozostaje też sytuacja za naszą wschodnią granicą. Do Polski przyjeżdzają głównie Ukraińcy i Białorusini. Jak podaje Rzeczpospolita najczęsciej wybieranymi kierunkami są lekarski, zarządzanie, informatyka i stosunki międzynarodowe.
/źródło: pulsHR, oprac. d/
fot. freepik.com