• +48 502 21 31 22

Polacy chętnie korzystają z elektronicznych zwolnień lekarskich

Od 1 stycznia tego roku lekarz ma prawo w miejsce zwolnienia papierowego wystawić pacjentowi zwolnienie w formie elektronicznej, które automatycznie trafi zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawcy pacjenta.

Polacy chętnie korzystają z elektronicznych zwolnień lekarskich

    Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim, czyli w skrócie e-ZLA, osoba ubezpieczona nie będzie musiała już dostarczać druku zwolnienia swojemu pracodawcy, jeśli ten posiada konto na PUE. Aby lekarz mógł wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie, również musi on założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Są to warunki niezbędne do funkcjonowania elektronicznych zwolnień lekarskich.
    Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: „Przy wystawianiu zwolnienia lekarz korzysta ze wsparcia systemu informatycznego ZUS, który po wpisaniu numeru Pesel pacjenta podpowie jego dane identyfikacyjne z adresem zamieszkania i NIP-em pracodawcy. Lekarz sam musi wpisać jedynie okres niezdolności do pracy i kod choroby, który można znaleźć w specjalnej wyszukiwarce.”
    Elektroniczne zwolnienia lekarskie napływały do ZUS już od 1 stycznia. Tylko w poniedziałek 11 stycznia wpłynęło ponad 500 elektronicznych zwolnień lekarskich. Do tej pory w sumie lekarze wystawili ich ponad 2,2 tys.
    Do końca 2017 r. obok e-ZLA honorowana będą również tradycyjne zwolnienia papierowe. Do tego czasu obowiązuje okres przejściowy.

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka