Jastrzębie-Zdrój realizuje kolejny etap projektu mającego na celu rozwój nowoczesnego systemu transportu miejskiego. W urzędzie miasta podpisano umowy na przebudowę ul. Powstańców Śląskich na dwóch odcinkach: od ul. 3 Maja do granicy z Żorami oraz od ul. Gagarina do ul. 3 Maja. Inwestycja jest częścią projektu „Budowa węzłów przesiadkowych w Jastrzębiu-Zdroju” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Prace obejmą modernizację ok. 5,25 km układu drogowego. Za realizację zadania odpowiadają firmy Inżbud TT Sp. z o.o. oraz Marbud Zakład Usług Budowlanych. Łączna wartość podpisanych umów wynosi około 14,09 mln zł brutto. Wykonawcy będą mieli 11 miesięcy na zakończenie robót.
Zakres inwestycji przewiduje kompleksową przebudowę infrastruktury drogowej. Wzdłuż modernizowanych odcinków powstanie ciąg pieszy z dopuszczonym ruchem rowerowym o szerokości 3 m. Przebudowane zostaną także skrzyżowania i zjazdy znajdujące się w obrębie trasy. Modernizację przejdą przystanki autobusowe, które zostaną wyposażone w nowe wiaty, a przy ul. Świerklańskiej powstanie nowa zatoka autobusowa.
Projekt obejmuje również budowę systemu odwodnienia, przebudowę i rozbudowę oświetlenia ulicznego oraz dodatkowe doświetlenie przejść dla pieszych. W planach jest także wykonanie kanału technologicznego, przebudowa i zabezpieczenie istniejących sieci uzbrojenia terenu oraz wymiana oznakowania drogowego i elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu. Inwestycja uwzględnia również budowę zjazdu do projektowanej strefy przemysłowej.
Jak podkreśla prezydent Jastrzębia-Zdroju Michał Urgoł, jednym z najważniejszych efektów przedsięwzięcia będzie stworzenie bezpiecznego i wygodnego połączenia pieszo-rowerowego między Jastrzębiem-Zdrojem a Żorami. – Dzięki współpracy samorządów możliwy będzie przejazd rowerem od skrzyżowania z ul. Gagarina aż do centrum Żor. To realna alternatywa dla transportu samochodowego i ważny krok w kierunku zrównoważonej mobilności – zaznacza.
Modernizacja ul. Powstańców Śląskich jest częścią większego projektu transportowego realizowanego przez miasto. Obejmuje on budowę ośmiu węzłów przesiadkowych, rozwój infrastruktury pieszo-rowerowej i wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego. System ten ma umożliwić bieżące zarządzanie ruchem autobusów i pojazdów, poprawiając płynność komunikacji oraz punktualność transportu publicznego. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie spójnej i nowoczesnej sieci transportowej integrującej różne formy przemieszczania się mieszkańców.
Projekt jest współfinansowany z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Jego całkowita wartość wynosi ponad 63,4 mln zł. Wydatki kwalifikowalne oszacowano na ponad 49,3 mln zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej przekracza 41,9 mln zł. Wsparcie unijne pokrywa 85% kosztów kwalifikowalnych całego przedsięwzięcia.
fot. arch. red.
oprac. /kp/







