Racibórz przygotowuje się na zmiany klimatu. Ruszyły konsultacje społeczne

Mieszkańcy Raciborza będą mogli w najbliższych tygodniach wyrazić swoją opinię na temat działań związanych z przygotowaniem miasta do skutków zmian klimatu. 16 czerwca rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Racibórz wraz z koncepcjami zazieleniania oraz zagospodarowania wód opadowych i roztopowych.

Dokument został opracowany w odpowiedzi na coraz częściej występujące zjawiska pogodowe, takie jak gwałtowne ulewy powodujące lokalne podtopienia, fale upałów czy okresy suszy. Celem planu jest zwiększenie odporności miasta na skutki zmieniającego się klimatu oraz poprawa jakości życia mieszkańców.

Oprócz głównego dokumentu konsultacjom poddano dwa szczegółowe opracowania. Pierwsze z nich dotyczy zazieleniania miasta i wskazuje kierunki rozwoju parków, skwerów i zielonych fasad. Zakłada ono również działania związane z odbrukowywaniem części miejskich przestrzeni. Drugi dokument koncentruje się na zagospodarowaniu wód opadowych i roztopowych. Przewidywany jest rozwój rozwiązań opartych na retencji wody, takich jak ogrody deszczowe czy systemy zatrzymywania opadów w miejscu ich wystąpienia zamiast szybkiego odprowadzania ich do kanalizacji.

– Twoje zdanie ma znaczenie! Nikt nie zna Raciborza lepiej niż jego mieszkańcy. To państwo najlepiej wiedzą, na których ulicach po ulewach tworzą się rozlewiska, a które place w upalne dni zamieniają się w betonowe „wyspy ciepła”. Chcemy dowiedzieć się, jak oceniają państwo plany urzędu oraz gdzie w pierwszej kolejności powinny pojawić się nowe drzewa czy obiekty małej retencji – zachęca raciborski magistrat.

Z projektem Miejskiego Planu Adaptacji i koncepcjami można zapoznać się w wersji papierowej w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Racibórz oraz w formie elektronicznej na stronie Urzędu Miasta Racibórz. Mieszkańcy mogą również wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę, dostępną zarówno online, jak i w wersji papierowej. Wypełnione formularze można składać do wyznaczonej urny w urzędzie.

Konsultacje społeczne potrwają do 14 sierpnia. Ich wyniki mają pomóc w wypracowaniu rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo miasta i pozwolą skuteczniej reagować na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

Do pobrania: Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Racibórz

fot. arch. red.
oprac. /kp/