1 czerwca w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się uroczystość związana z przekazaniem 14 nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania. Pojazdy w najbliższym czasie rozpoczną regularną obsługę linii komunikacyjnych na terenie Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.
Inwestycja ma szczególny wymiar ze względu na jubileusze obchodzone przez przewoźnika. W tym roku przypada 35-lecie działalności MZK oraz 50-lecie komunikacji miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju.
.jpg)
Kulminacyjnym momentem uroczystości był wjazd wszystkich 14 nowych autobusów na teren zajezdni, gdzie zaprezentowano je uczestnikom wydarzenia. Nowa flota została wyposażona w rozwiązania podnoszące komfort podróży, w tym cichy napęd elektryczny oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców podróżujących z dziećmi. – Zakup autobusów wraz z infrastrukturą ładowania jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez MZK w ostatnich latach. Inwestycja przyczyni się do ograniczenia emisji spalin, poprawy jakości powietrza oraz dalszego rozwoju nowoczesnego transportu publicznego na terenie gmin obsługiwanych przez MZK – przekonuje jastrzębski magistrat.
Goście mieli również możliwość odbycia przejazdu inauguracyjnego jednym z nowych autobusów, co pozwoliło na zapoznanie się z ich wyposażeniem i komfortem jazdy w warunkach rzeczywistej eksploatacji.
.jpg)
Podczas uroczystości nowe pojazdy zostały oficjalnie przekazane przedstawicielom Międzygminnej Komunikacji Autobusowej, która będzie odpowiedzialna za ich codzienną obsługę. W przekazaniu uczestniczyli prezydent Jastrzębia-Zdroju Michał Urgoł, przewodniczący Zgromadzenia Piotr Szereda i przewodniczący zarządu MZK Grzegorz Dulemba, którzy symbolicznie przekazali klucz do floty prezesowi spółki Stanisławowi Słowińskiemu. – Dzisiejsze przekazanie autobusów elektrycznych to ważny moment dla Jastrzębia-Zdroju i całego naszego regionu. Łączymy szacunek do 50-letniej historii komunikacji miejskiej z nowoczesnymi rozwiązaniami, które będą służyć mieszkańcom przez kolejne lata. Inwestujemy w komfort pasażerów, bezpieczeństwo oraz czystsze środowisko. To kolejny krok w kierunku nowoczesnego i przyjaznego miasta – podkreślił Michał Urgoł.
.jpg)
Stanisław Słowiński zaznaczył, że wprowadzenie nowych pojazdów do eksploatacji stanowi zarówno udogodnienie dla pasażerów, jak i zobowiązanie do utrzymania wysokiej jakości usług przewozowych. – Cieszymy się, że możemy wprowadzić do codziennej eksploatacji pojazdy, które są nowoczesne, przyjazne środowisku i odpowiadają na oczekiwania mieszkańców naszego regionu – skomentował.
Zakres inwestycji obejmuje zakup 14 autobusów elektrycznych, budowę infrastruktury ładowania, w tym stacji transformatorowej, ładowarek stacjonarnych oraz mobilnych punktów ładowania. Projekt został zrealizowany przy wsparciu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
.jpg)
fot. Paweł Smajdor/UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/







