• +48 502 21 31 22

Przedsięwzięcie, które zmieniło gospodarczy obraz Śląska. KSSE ma 30 lat

W ciągu 30 lat KSSE przyciągnęła blisko 700 firm, które zainwestowały ponad 50 mld zł i stworzyły około 100 tys. miejsc pracy.

Przedsięwzięcie, które zmieniło gospodarczy obraz Śląska. KSSE ma 30 lat

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Jubileusz stał się okazją do podsumowania trzech dekad funkcjonowania instytucji, która odegrała istotną rolę w transformacji gospodarczej województwa śląskiego. Uroczysta gala z udziałem przedstawicieli biznesu, samorządów i instytucji publicznych odbyła się w Arenie Katowice.

– Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest motorem naszej regionalnej gospodarki, mając ogromny wpływ na jej rozwój. Dzięki niej wciąż powstają nowe miejsca pracy – podkreślił marszałek Wojciech Saługa, który został uhonorowany tytułem Ambasadora Marki KSSE w kategorii Partnerzy 30-lecia.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana 16 czerwca 1996 r. przez ówczesnego premiera jako państwowa spółka. Początkowo jej zadaniem było zachęcenie krajowych i zagranicznych przedsiębiorców do lokowania inwestycji na terenie ówczesnego województwa katowickiego. Oferowane przedsiębiorcom preferencje podatkowe miały wspierać rozwój działalności gospodarczej i pobudzać lokalny rynek pracy. Pierwszym inwestorem, który zdecydował się na działalność w strefie, był koncern General Motors.

W ciągu trzech dekad działalności KSSE stała się jednym z najważniejszych ośrodków wspierania inwestycji w Polsce. Obecnie skupia blisko 700 przedsiębiorstw, które zainwestowały łącznie ponad 50 mld zł i stworzyły niemal 100 tys. miejsc pracy. Skala tych przedsięwzięć znacząco przekroczyła pierwotne założenia, które zakładały utworzenie ponad 40 tys. miejsc pracy.

Międzynarodowe uznanie dla działalności strefy potwierdzają wyniki rankingu Financial Times fDi Intelligence Global Free Zones of the Year 2025 – Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna kolejny raz została uznana za najlepszą strefę przemysłową w Europie. Doceniono przede wszystkim skuteczność w pozyskiwaniu inwestycji, rozwijanie współpracy z przedsiębiorcami i samorządami oraz działania wspierające przedsiębiorczość i szkolnictwo zawodowe.

Aktualnie KSSE angażuje się także w projekty związane z bezpieczeństwem i nowoczesnymi technologiami. Wiosną wsparcie strefy otrzymała spółka Rosomak S.A., która realizuje inwestycję o wartości 57 mln zł mającą zwiększyć możliwości produkcyjne zakładu w Siemianowicach Śląskich.

Istotnym obszarem aktywności strefy pozostają również projekty związane z transformacją gospodarczą regionu. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od początku uczestniczyła w tworzeniu Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i wspierała inicjatywy związane z rozwojem elektromobilności. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć jest projekt hubu produkcyjno-rozwojowego w Jaworznie realizowany przez ElectroMobility Poland we współpracy z tajwańskim koncernem Hon Hai Technology Group, znanym na świecie pod marką Foxconn.

Strefa bierze także udział w rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Przykładem jest realizowany wspólnie z miastem Bytom projekt KSSENON, który powstaje na terenach dawnej kopalni Centrum. Inwestycja o wartości blisko 100 mln zł ma stworzyć przestrzeń łączącą działalność biznesową, edukację i innowacje, wspierając rozwój przedsiębiorczości oraz powstawanie nowych miejsc pracy.

fot. Tomasz Żak/UMWS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka