• +48 502 21 31 22

Po trzech miesiącach: podsumowanie programu 500+ dla osób niesamodzielnych

Właśnie minęły trzy miesiące odkąd został wcielony w życie program 500+ dla osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji w województwie śląskim.

Po trzech miesiącach: podsumowanie programu 500+ dla osób niesamodzielnych

44,5 tysiąca - to liczba wniosków, które wpłynęły do oddziałów ZUS na Śląsku od początku października do 27 grudnia 2019 r. Z kolei do 27 grudnia zostało wydanych ponad 23,7 tysięcy decyzji o przyznaniu świadczenia 500+ osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Na terenie całej Polski taką zapomogę otrzymało ponad 232 tysiące petentów.

Ilość złożonych wniosków

Największa liczba wniosków o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, na terenie województwa śląskiego, zostało złożonych w Rybniku. Do dnia 27 grudnia było ich 8465. Dużo wniosków wpłynęło także na podbeskidziu: do Oddziału ZUS w Bielsku wpłynęło 7881 wniosków. Trzecie miejscie zajął natomiast Oddział ZUS w Częstochowie. Z okolic Częstochowy, Kłobucka, Lublińca, Myszkowa, Koniecpolu i pobliskich gmin, wpłynęło 7825 wniosków. W innych oddziałach ilość wniosków oscylowała w okolicach od 6,4 - 6,9 tysięcy.

Oddział ZUS w Chorzowie - 6454

Oddział ZUS w Sosnowcu - 6923

Oddział ZUS w Zabrzu - 6986

Decyzje w sprawie wniosków

Sporządzanie i wydawanie decyzji odnośnie przyznania świadczenia rozpoczęło się 1 października 2019 r. Łącznie zostało wydanych przeszło 27 724 decyzji, z czego 23 740 wnioskującym świadczenie zostało przyznane. W 3984 przypadkach nastąpiła odmowa. Najważniejszymi powodami, z powodu których zapomoga nie została przyznana było:

  • zdolność wnioskującego do samodzielnej egzystencji;
  • zamieszkanie poza granicami kraju;
  • przekroczenie kryterium dochodowego;
  • niepełnoletność osoby wnioskującej;
  • przebywanie w więzieniu.

Założenia programu 

Program zapomogowy dedykowany jest dla osób, które:

  • ukończyły 18 lat;
  • nie przekraczają dochodu 1600 zł brutto z dotychczas otrzymywanych pieniędzy ze środków publicznych.
  • nie potrafią samodzielnie egzystować - fakt ten musi być potwiedzony aktualnym orzeczeniem. Jeśli w momencie składania wniosku dana osoba nie posiada takiego orzeczenia, zostaje ona skierowana na specjalne badanie przeprowadzone przez orzecznika ZUS - lekarza. Do wniosku należy dołączyć swoją dokumentację medyczną, a także inne dokumenty, które mogą pomóc w uzyskaniu tej zapomogi jak np. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, papiery rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, karta badań profilaktycznych, czy wydane najpóźniej miesiąc przed złożeniem wniosku zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia petenta.

Wypłata zapomogi

Osoby, które spełniły kryteria zapomogowe w programie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zostaje wypłacone od miesiąca, w którym wnioskujący spełnił wszystkie wymagane warunki, jednak nie wcześniej niż w miesiącu złożenia wniosku.

Więcej pracy w ZUS

Przyznanie nowego świadczenia jest związane z dodatkową pracą dla pracowników ZUS. Od stycznia 2020 r. przez doradców emerytalnych zostało obsłużonych 2756713 klientów. Z kolei konsultancji online obsłużyli 55474 połączeń. 40% spraw dotyczyło przepisów oraz uwarunkowań świadczenia uzupełniającego.

oprac. MTC
/na podstawie: businessinsider.com.pl/
fot.: freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka