Tym razem za sprawą rybnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na terenie zabytkowego szybu Ignacy przedsiębiorcy i samorządowcy zapoznali się z problematyką związaną z pobytem i zatrudnianiem obcokrajowców zza wschodniej granicy. Bilans korzyści z korzystania z agencji pracy przy szukaniu rekrutacji przedstawił Mykola Mykhailenko, który wskazał między innymi na fakt, iż z oświadczeń zarejestrowanych przez urzędy pracy wynika, że 1,7 mln Ukraińców przybyło do Polski w poszukiwaniu pracy (dane na koniec 2017 roku), co stanowi aż 94% wszystkich zarejestrowanych zza wschodniej granicy. W kontekście niskiego bezrobocia i powszechnego braku rąk do pracy warto zwrócić uwagę na takie korzyści z zatrudniania obywateli Ukrainy, jak stosunkowo łatwa komunikacja, duża otwartość na zdobycie nowych kwalifikacji, chęć uczenia się języka i osiedlania się na stałe. Podczas przemówienia przybliżono też trudności z jakimi spotykają się pracodawcy w procesie rekrutacji, takie jak duża rotacja pracowników (odchodzących często do lepiej płatnych miejsc pracy), problemy z zakwaterowaniem, długie procedury legalizacji pobytu w Polsce czy choćby długie absencje wynikające z wyjazdów urlopowych na Ukrainę.
Alla Ożyjewska – Brożyna, reprezentująca Żorską Strefę Przedsiębiorczości w swoim wykładzie podkreślała, że w Żorach i Rybniku łącznie zarejestrowanych w ZUS jest ponad 13 tys. obywateli Ukrainy. Podobnie jak przedmówca, zwróciła uwagę na bariery i zagrożenia na jakie natrafiają obcokrajowcy, m.in. problem komunikacji, znajomości prawa, poruszanie się w gąszczu przepisów medycznych, problemy ze znalezieniem odpowiedniej do posiadanych kwalifikacji pracy. Sporym wyzwaniem jest również stworzenie warunków akceptacji i integracji społecznej, często bowiem zdarzają się konflikty z przełożonymi, sprzeczki lub agresja w miejscach publicznych czy nawet konflikty dzieci w szkołach i przedszkolach. - Zdaniem obcokrajowców istnieje potrzeba organizacji różnych form integracyjnych i edukacyjnych – mówi Alla Ożyjewska.
Bardzo ciekawy projekt związany z asymilacją obcokrajowców w Polsce zaprezentował Mariusz Wiśniewski, od wielu lat szef „Stowarzyszenia 17-tka”. Warto dodać, że „17-tka” realizuje od lat takie społeczne projekty jak Placówka Wsparcia Dziennego "Klub 17-tka", Placówka Wsparcia Dziennego "Ekipa z placu", Placówka Wsparcia Dziennego "Maszkeciarnia", Placówka Wsparcia Dziennego "Niewiadom", Projekt "Klub Integracji Społecznej "SR" i wiele innych. Większość współfinansowana jest lub była ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków Miasta Rybnika.
Obecnie realizowany przez „17-tkę” projekt „28 Dzielnica - 28 район”, dedykowany jest właśnie do 4 tys. Ukraińców mieszkających i pracujących obecnie w Rybniku. Urząd Miasta, wychodząc naprzeciw potrzebom obcokrajowców wykonał m.in. ukraińską wersję strony Urzędu Miasta Rybnika oraz przewodniki.
Ireneusz Burek
fot. Dominik Gajda
Już 15 października w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się śniadanie biznesowe integrujące lokalne środowiska z całego Subregionu Zachodniego województwa Śląskiego. Tematem przewodnim najbliższego śniadania biznesowego będzie "Doradztwo zawodowe jako most łączący edukację z rynkiem pracy". Zobacz szczegóły i zarejestruj się tutaj