Walka z ćmą bukszpanową – etap drugi

Na zdjęciach poniżej pokazany jest 30-letni żywopłot z bukszpanu, który udało się ocalić przed gąsienicami ćmy bukszpanowej (Cydalima Perspectalis). W artykule "Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodach" szeroko omówiony był sposób walki z gąsienicą, której głównym pożywieniem są liście bukszpanu. 



Wiele tygodni monitorowania, na zmianę opryski środkiem na gąsienice (np. MOSPILAN 20 SP) oraz zbieranie dojrzałych osobników i efekt bardzo zadawalający: żywopłot uratowany, wygraliśmy walkę. Nic bardziej mylnego – właśnie rozpoczął się sezon składania jaj przez motyla ćmy bukszpanowej. W wyrafinowany sposób, kiedy noc zapada, owad siada na liściach, gdzie po kilku dniach zaczną się namnażać gąsienice kolejnego pokolenia.

Niestety, nawet jeśli zwalczyłeś 100% gąsienic i dzięki temu nie doprowadziłeś do przepoczwarzania gąsienicy w motyla ćmy, to owady przylecą z sąsiednich ogrodów. Zwłaszcza jeśli właśnie w nich doszczętnie zniszczyły bukszpan. Naturalne szukanie nowego rewiru na potrzeby przetrwania gatunku. 

Walki część druga 

Zatem teraz musimy być szczególnie czujni. Za kilka dni pojawią się gąsienice i jeśli nie chcemy, by bukszpan podzielił los tych z sąsiedztwa, musimy podjąć walkę od nowa. Opryski (np. Bros), monitorowanie skutków oraz zbieranie i niszczenie gąsienic – to nas czeka w najbliższych tygodniach. 

Drugą metodą walki z motylem ćmy bukszpanowej jest zastosowanie pułapek, które zwabiają owady. Pułapka lejkowa/kominowa z feromonem na ćmę bukszpanową 
przeznaczona jest do wabienia i odławiania szkodników. Do monitorowania i wyłapywania należy stosować 1 pułapkę na obszar 20 m2 lub co 5 m przy nasadzeniu liniowym. Dyspenser feromonowy emituje zapach wabiący samce ćmy bukszpanowej, Te, zwabione zapachem, wpadają do pojemnika, w którym giną przyklejone do lepu (jeśli taki zostanie tam umieszczony) lub topią się, jeśli wlejemy do pojemnika wodę z kroplą mydła. Lejkowa konstrukcja wlotu do pojemnika dolnego skutecznie uniemożliwia ucieczkę schwytanego owada.

Uwaga, szkodnik ten atakuje również inne rośliny zimozielone, tj. ostrokrzewy, irgi, laurowiśnie, zwłaszcza, gdy w okolicy zaczyna brakować głównego pożywienia, jakim jest krzew bukszpanu. Warto pamiętać, że nawet jeśli gąsienice uszkodzą jedynie fragment liści, to często osłabiona roślina umiera.

fot. Ireneusz Burek