• +48 502 21 31 22

System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie

W związku z brakiem gotowości wszystkich zainteresowanych stron, w tym operatorów, termin wprowadzenia systemu kaucyjnego może być przesunięty o pół roku.

System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie

1 stycznia 2025 r. ma ruszyć w Polsce system kaucyjny. Ma on na celu zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Obejmie on butelki plastikowe do 3 l, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m² będą musiały odbierać opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, jednak też będą musiały pobierać kaucję – 1 zł za szklaną butelkę i 0,5 zł za plastikową butelkę lub puszkę. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

Okazuje się jednak, że system kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie. – Myślimy o przesunięciu terminu jego wejścia w życie o pół roku. Wszystkie strony zainteresowane, również sami operatorzy zapytani dzisiaj, czy są gotowi, odpowiedzieli, że nie – poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. – 77% to jest poziom recyklingu, który musimy uzyskać w przyszłym roku – producenci opakować muszą mieć taki poziom. 25% recyklatu powinno być używane do ponownej produkcji opakowań. My dzisiaj mamy 30% butelek PEP w żółtych pojemnikach przydomowych. Moim zdaniem bez systemu kaucyjnego nie dowieziemy tych wskaźników – powiedziała ministra klimatu.

Dodała, że projekt nowelizacji systemu kaucyjnego z autopoprawką resortu klimatu uszczelniającą i przesuwającą termin jego wejścia w życie stanie na Radzie Ministrów. Przesunięcie terminu musi być złożone na rząd do końca roku. – To jest ważna uszczelniająca ustawa, w której obieg kaucji będzie jak VAT-u. Tam są ważne przepisy dotyczące kontroli ministerstwa co do przygotowania systemu, żeby nam jakieś fejkowe firmy nie weszły, tam jest ważny element, że firmy w zarządach i radach nadzorczych nie mogą mieć osób, które były karane za działalność niezgodną z prawem, więc tej nowelizacji potrzebujemy i oddalenia wejścia w życie też potrzebujemy – wyjaśniła Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że nie wyczuła w rządzie chęci "wywrócenia stolika" w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego, ale są wątpliwości związane z potrzebą poprawienia tego systemu.

Branża napojów oraz handlu detalicznego zwróciła się do rządu z apelem o przesunięcie obowiązku zbiórki opakowań na napoje w systemie kaucyjnym o rok, na 1 stycznia 2026 r. Wystosowały go m.in. Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Polska Izba Handlu oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka