W Polsce nie zostanie wprowadzona jednolita umowa o pracę. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opiera swoją decyzję na wynikach raportu, który został opracowany przez nadzorowany przez nie instytut, a który nie rekomenduje wprowadzenia takiego rozwiązania.
Pierwotnie jednolita umowa o pracę lub jednolity kontrakt miały zastąpić umowy czasowe i cywilnoprawne. Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy Polska zobowiązała się do dwóch kroków: przeprowadzenia badania wpływu jednolitego kontraktu na rynek pracy oraz uchwalenia przepisów mających na celu wdrożenie priorytetów reformy określonych w badaniu. Termin drugiego działania minął z końcem września tego roku. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", wyniki badania umożliwiają resortowi rodziny rezygnację z wprowadzania zmian w prawie. – Raport nie rekomenduje jej (wprowadzenia do polskiego porządku prawnego. Nie ma więc podstaw do podjęcia prac legislacyjnych w ramach realizacji kamienia milowego A54G w zakresie wdrożenia do prawa polskiego jednolitej umowy o pracę. W konsekwencji w zakresie właściwości Departamentu Prawa Pracy kamień milowy A54G realizacji nie wymaga – podano w odpowiedzi ministerstwa.
Badanie zostało przeprowadzone w 2022 r. przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych na zlecenie MRPiPS. W raporcie stwierdzono, że wprowadzenie jednolitej umowy wiązałoby się z koniecznością ograniczenia lub nawet wyeliminowania innych form zatrudnienia, zwłaszcza umów terminowych. Instytut ocenił, że jednolity kontrakt nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla obecnych problemów rynku pracy w Polsce.
fot. freepik.com
oprac. /kp/