Zdecydowana większość Polaków uważa, że wiek nie powinien być przeszkodą w rozwoju zawodowym. Jednak tylko 1/3 uważa, że w ich miejscu pracy możliwe jest, aby osoba po 50. roku życia awansowała na wyższe stanowisko.
35% ankietowanych dostrzega potrzebę parytetów w zarządach i radach nadzorczych dużych firm. Częściej mówią o tym kobiety (41%) niż mężczyźni (29%), a także mieszkańcy małych i średnich miast (42% i 45%) – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji WłączeniPlus przez Socjolożki.pl. 42% badanych deklaruje, że w firmach, w których pracują, procesy rekrutacji i możliwości rozwoju kariery są równe i przejrzyste. Częściej myślą tak osoby młode – odpowiedziało tak 55% respondentów w wieku od 18 do 24 lat i 50% w grupie od 25 do 34 lat. Wśród pracowników w wieku powyżej 55 lat ten odsetek wynosi 30%.
Ponad 1/3 badanych uważa, że w ich miejscu pracy możliwe jest, aby osoba po 50. roku życia awansowała na wyższe stanowisko. Częściej są o tym przekonani mężczyźni (44%) niż kobiety (32%) oraz ankietowani w wieku 34–44 lat (44%). Osoby, które same znajdują się w grupie wiekowej 50+, rzadziej zgadzają się, że taka możliwość istnieje – odpowiedziało tak 27%.
Jednocześnie 85% pytanych ocenia, że osoby w każdym wieku powinny mieć taką samą możliwość rozwoju zawodowego.
Autorzy opracowania przypomnieli, że Parlament Europejski i Rada Europejska przyjęły dyrektywę ws. poprawy równowagi płci w spółkach giełdowych oraz powiązanych środkach. Na jej podstawie osoby należące do niedostatecznie reprezentowanej płci powinny zajmować w organach firm co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub co najmniej 33% wszystkich stanowisk dyrektorskich. – Dyrektywa wprowadza obowiązek osiągnięcia tych parytetów do 30 czerwca 2026 r. W Polsce kobiety stoją na czele jedynie 5% firm i stanowią 14% osób członkowskich zarządów wszystkich spółek giełdowych, a przewodzą zaledwie w 12% rad nadzorczych – zwracają uwagę autorzy badania. Ponadto w Polsce średnia różnica płac wynosi 6,5% na niekorzyść kobiet, a w całej Unii Europejskiej utrzymuje się na poziomie prawie 13%.
fot. freepik.com
oprac. /kp/