Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku otrzymała prestiżową nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”, którego organizatorem są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. Laureatów jest w sumie ośmiu, a rybnicka była kopalnia wyróżnia się jako jedyny zabytek techniki i jedyny reprezentant województwa śląskiego. Nagrodę odebrali dr inż. arch. Henryk Mercik – Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku i Marek Gołosz – dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie ochrony i konserwacji zabytków, podkreślając tym samym znaczenie troski o narodowe dziedzictwo kulturowe, a jak podkreślają organizatorzy, Zabytkowa Kopalnia Ignacy stanowi doskonały przykład efektywnej rewitalizacji i adaptacji zabytków techniki, łącząc historię z nowoczesnymi potrzebami kultury i nauki. Nagroda została przyznana za staranne prace budowlane i konserwatorskie przeprowadzone na terenie nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko. Szczególne uznanie zyskało przywrócenie do pełnej sprawności unikatowego, ponad 100-letniego wyposażenia technologicznego, w tym parowej maszyny wyciągowej, która była kluczowym elementem dawnej kopalni.
Marek Gołosz podkreślił, że sukces projektu był możliwy dzięki zaangażowaniu byłych pracowników kopalni, którzy konserwowali historyczny mechanizm górniczego wyciągu. To najważniejsze na każdej kopalni urządzenie w przypadku Ignacego od zawsze napędzane było siłą pary. Po zamknięciu zakładu odcięto jej dopływ i upalono liny wyciągowe. Nad odtworzeniem mechanizmu przez kilka miesięcy pracowali najlepsi fachowcy: Alojzy Szwachuła, Andrzej Goławski, Grzegorz Pawliczek, Andrzej Świdergał i Józef Gatnarczyk.
Renowacja kompleksu Kościuszko była ostatnim etapem rewitalizacji dawnej kopalni Ignacy-Hoym i stanowiła ogromne przedsięwzięcie realizowane przez Miasto Rybnik we współpracy z kilkoma firmami wykonawczymi. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
fot. arch. red., UM Rybnik
oprac. /kp/