Sytuacja gospodarcza na lokalnym rynku jest, chciałoby się rzec, dobra – tak bowiem wielu przedsiębiorców określa ostatnie lata, w których wyraźnie odnotowywaliśmy ożywienie gospodarki w kraju. Niestety obok tych firm, które bardzo dobrze radzą sobie z funkcjonowaniem i rozwojem, słychać apele i sygnały pochodzące od wielu podmiotów, które odczuwają niedobory kadrowe oraz inne trudności w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu. Dotyczy to przede wszystkim bardzo licznego grona firm zaliczanych do MŚP (Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw).
Izby gospodarcze oraz cechy rzemiosł na wielu spotkaniach własnych członków próbują znaleźć receptę na zgłaszane problemy takie jak brak pracowników, trudności w gąszczu zmieniających się przepisów prawnych, brak terenów inwestycyjnych, działanie w otoczeniu silnej konkurencji czy chociażby spadek rentowności przy rosnących kosztach prowadzenia firmy.
W powiatach raciborskim, wodzisławskim i rybnickim działa obecnie około 20 tys. podmiotów, z których tylko nieliczni zrzeszeni są wokół stowarzyszeń gospodarczych. Teoretycznie istnieje wiele instrumentów wsparcia dostępnych w programach dotacyjnych UE lub w urzędach samorządowych, z których nie są w stanie jednak skorzystać najmniejsze firmy w regionie.
Zobacz więcej zdjęć na raciborz.com.pl: Integracja biznesu w Subregionie Zachodnim i Kraju Morawsko-Śląskim
Śniadania biznesowe w Subregionie Zachodnim – dobry początek
Kilka miesięcy temu (listopad 2018) z inicjatywy Izby Gospodarczej w Wodzisławiu, Raciborskiej Izby Gospodarczej oraz Inkubatorów Przedsiębiorczości (Racibórz, Wodzisław Śl., Rybnik) zaczęła rozwijać się inicjatywa integrowania biznesu w Subregionie Zachodnim. Już po kilku spotkaniach skrystalizował się ramowy program działania, który opiera się na: integracji przedsiębiorców, spotkaniach branżowych oraz budowaniu klastrów. Inicjatywa wspierana jest przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz bezpośrednio przez większość samorządów – członków Subregionu Zachodniego. Obecnie deklarację poparcia dla porozumienia środowisk gospodarczych wyraziły następujące samorządy: po stronie czeskiej - Miasta Ostrawa, Karwina, Opawa, Hawirzów, Bruntal, Krnów, Gmina Górna Sucha, zaś po stronie polskiej - Miasto Wodzisław Śląski, Miasto Racibórz, Miasto Rybnik, Miasto Żory, Gmina Godów, Gmina Gorzyce, Starostwo Powiatowe Wodzisław Śląski.
Umowa porozumienia polskich i czeskich izb gospodarczych
Inicjatywa integrowania biznesu została zauważona przez czeskie izby gospodarcze, które zgłosiły akces współpracy. Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim oraz Okresni Hospodarska Komora w Karwinie zorganizowały 11 kwietnia 2019 w Horni Sucha (Czeska Republika) spotkanie z udziałem przedstawicieli izb gospodarczych oraz samorządów o nazwie: „Określenie treści Programu współpracy transgranicznej w definiowanych obszarach", którego efektem było podpisanie umowy o współpracy gospodarczej dziesięciu partnerów: po stronie polskiej - Izba Gospodarcza Wodzisław, Raciborska Izba Gospodarcza, Żorska Izba Gospodarcza, Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl., Forum Firm w Radlinie; po stronie czeskiej Okręgowe Izby Gospodarcze: Opawa, Karwina, Bruntal, Krajowa Izba Gospodarcza Kraju Morawsko – Śląskiego, Klaster Przemysłowy Hawirzów - Karwina.
W preambule podpisanego porozumienia czytamy – Zgodnie ze Strategią działania Związku Miast i Gmin Rejonu Karwina na lata 2016 – 2020 i Deklaracją o współpracy podpisanej pomiędzy miastami Opawa, Racibórz, OHK Opawa, Raciborską Izbą Gospodarczą i Cechem Rzemiosł Różnych w Raciborzu (Dla przypomnienia: w czerwcu 2015 roku podpisane zostało porozumienie o współpracy gospodarczej pomiędzy Miastem Racibórz i Miastem Opawa. Wówczas projekt integracji biznesowej opracowany przez Raciborską Izbę Gospodarczą – partnera projektu, obok Cechu Rzemiosł w Raciborzu oraz Izby Gospodarczej w Opawie, w oparciu o gospodarczą platformę informacyjną, miał być zalążkiem integrowania firm i organizowania działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie.), zgodnie z intencją izb gospodarczych Kraju Morawsko-Śląskiego oraz Subregionu Zachodniego sygnatariusze zawierają Memorandum o wzajemnej współpracy w następujących obszarach: ochrona środowiska, spadek liczby ludności i starzenie się populacji oraz współpraca gospodarczo-biznesowa na obszarach przygranicznych Kraju Morawsko Śląskiego oraz Subregionu Zachodniego.
Bez pracy nie ma kołaczy
W ślad za porozumieniem polsko-czeskim, w kilka tygodni mają powstać trzy grupy robocze (integracja biznesu, depopulacja i rynek pracy, ekologia i środowisko), które będą pracować nad celami, metodami działania oraz sposobem finansowania. Od samorządów deklarujących współpracę przedsiębiorcy będą oczekiwali wskazania urzędników, którzy będą uczestniczyli we wspólnych działaniach na styku biznes – samorząd. Pierwsze spotkanie grup roboczych zaplanowano na 17 maja.
Po stronie polskiej inicjatorzy śniadań biznesowych w Subregionie Zachodnim zapowiadają do końca czerwca wypracowanie strategii funkcjonowania oraz przyszłe cele. Warto podkreślić, że inicjatywa integrowania przedsiębiorców skupionych wokół różnych stowarzyszeń gospodarczych niesie wiele korzyści, takich jak; wymiana doświadczeń, dzielenie się dobrymi przykładami rozwiązywania problemów, nawiązanie współpracy biznesowej, budowanie społecznej odpowiedzialności biznesu, lobbowanie w samorządach każdego szczebla, budowanie długofalowych programów wspierania przedsiębiorczości, inicjowanie spotkań branżowych, szkoleń i spotkań tematycznych.
Ireneusz Burek
Zobacz więcej zdjęć na raciborz.com.pl: Integracja biznesu w Subregionie Zachodnim i Kraju Morawsko-Śląskim
fot. Adrianna Sikorska