• +48 502 21 31 22

Czystsze powietrze i tańszy prąd. Park Zielonej Energii powstanie w Gliwicach

Powstanie nowoczesny blok z kotłem wielopaliwowym wytwarzającym ciepło i energię elektryczną z resztkowych odpadów pochodzących od mieszkańców Gliwic i powiatu.

Czystsze powietrze i tańszy prąd. Park Zielonej Energii powstanie w Gliwicach

W Gliwicach powstanie Park Zielonej Energii – zaawansowana technologicznie elektrociepłownia, która będzie wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling. Zacznie działać w 2028 r.

W siedzibie miejskiej spółki PEC – Gliwice Sp. z o.o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy obiektu. Kwota dofinansowania to prawie 271 mln zł. Będzie to kluczowy element gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalając m.in. na pełne odzyskanie termiczne energii z lokalnych odpadów komunalnych, docelowo całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody. Mieszkańcy oprócz czystego ciepła i energii elektrycznej o korzystniejszej cenie będą mogli też korzystać z wieży widokowej Parku. Powstaną również nowe miejsca pracy.

– Inwestycje – takie jak Park Zielonej Energii – innowacyjne, wzorowane na najlepszych europejskich rozwiązaniach, wysoko oceniane pod kątem wpływu na środowisko i sprzyjające powstaniu nowych miejsc pracy – będą służyły mieszkańcom przez wiele lat. Korzyści dla gliwiczan obejmą m.in. dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Cieszę się, że Gliwice, zmierzające w kierunku neutralności klimatycznej, dzięki dofinansowaniu z Funduszu będą mogły zrealizować taki projekt – podkreśliła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Jak przypomniał Paweł Augustyn, wiceprezes NFOŚiGW, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej do 2035 r. na składowiska trafić może nie więcej niż 10% zebranych odpadów komunalnych. – Aktualnie w Polsce na składowiska trafia ilość rzędu 37%. Budowa Parku Zielonej Energii w Gliwicach na pewno wspomoże miasto w realizacji wspomnianego strategicznego celu, zagospodarowując energetycznie jedynie pozostałości po sortowaniu, które nie będą nadawać się do recyklingu, przekształcając je w ciepło i energię elektryczną – wyjaśnił.

Rocznie w Parku Zielonej Energii przetworzonych zostanie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej, z której może skorzystać 10 tys. gospodarstw domowych, i ok. 490 tys. GJ ciepła, co stanowi 1/4 zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczy zużycia węgla o ok. 400 wagonów. Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny. Park będzie też produkować ok. 30 tys. m³ wody. Odzyskana woda szara, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będzie ponownie wykorzystana w procesie produkcyjnym.

Realizacja Parku Zielonej Energii, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Miasta Gliwice, środków własnych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powinna rozpocząć się w 2025 r. Obiekt powinien być gotowy w drugim kwartale 2028 r.

fot. PZE
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

840_park_zielonej_energii_gliwice_(1).jpg
619_park_zielonej_energii_gliwice_(2).jpg
151_park_zielonej_energii_gliwice_(3).jpg
191_park_zielonej_energii_gliwice_(4).jpg
335_park_zielonej_energii_gliwice_(5).jpg
31_park_zielonej_energii_gliwice_(6).jpg
633_park_zielonej_energii_gliwice_(7).jpg
845_park_zielonej_energii_gliwice_(8).jpg
180_park_zielonej_energii_gliwice_(9).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka