Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Jest to 20 dni rocznie dla osób, które mają mniej niż 10 lat pracy lub 26 dni dla zatrudnionych ze stażem co najmniej 10-letnim. Pracownik może podzielić urlop na części, ale jedna z nich powinna wynosić minimum 14 dni kalendarzowych. Czy na ten temat uważają Polacy?
Z badania Gi Group Holding wynika, że w ocenie 74% pracowników urlop zapewniający pełną regenerację powinien trwać minimum 14 dni. 18% respondentów uważa, że wystarczy 10 dni, a 6% – że 7 dni pozwoli odpocząć. 2% pytanych udzieliło odpowiedzi "mniej niż 7 dni". – Polacy zdają sobie sprawę z tego, że dłuższy urlop umożliwia regenerację sił, zadbanie o kondycję fizyczną i psychiczną. Jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia oraz utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Warto też pamiętać, że chroni on jednocześnie przed przewlekłym stresem i wypaleniem w pracy – podkreśla Agnieszka Żak, dyrektor regionalna Gi Group Poland S.A.
Mimo to tylko 53% respondentów wykorzystało minimum 14 dni nieprzerwanego urlopu lub chce to zrobić do końca roku. 40% badanych nie wzięło i nie planuje takiego wypoczynku. Powodem może być natłok obowiązków, których pracownicy nie mają komu przekazać na czas nieobecności, czy presja na wyniki. – Są osoby, dla których obowiązki zawodowe odgrywają w życiu rolę priorytetową. To zazwyczaj pasjonaci, pracownicy spełniający się w swojej roli. Bywa też, że są to szefowie zespołów, choć przecież to oni powinni dawać przykład dbałości o równowagę i dobrą kondycję. Z punktu widzenia zdrowia psychofizycznego nie jest to zalecana praktyka. Każdy człowiek potrzebuje relaksu i zdystansowania się od codziennych obowiązków. Warto też pamiętać, że dobrze spędzony czas wolny przekłada się później na poziom satysfakcji z pracy – wskazuje Karolina Popiel, Prinicipal – Human Resources w Wyser Executive Search.
Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej, w których pracuje się najdłużej. W minionym roku dłużej pracowali mieszkańcy tylko dwóch krajów. Z danych Eurostatu wynika, że w 2023 r. średni faktyczny czas pracy w UE wynosił 36,1 godziny tygodniowo dla osób w wieku 20-64 lata. W Polsce było to o ponad trzy godziny więcej. Nadmiar pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego, pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego oraz problemów w życiu osobistym. Przemęczenie i chroniczny stres mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy oraz jakość życia. Dlatego warto regularnie brać urlop, aby zregenerować siły, spędzić czas z bliskimi i zadbać o własne zdrowie.
fot. freepik.com
oprac. /kp/