• +48 502 21 31 22

Cyfryzacja księgowości. Nowe obowiązki dla podatników CIT

Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD, czyli księgi rachunkowe, przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r.

Cyfryzacja księgowości. Nowe obowiązki dla podatników CIT

Od nowego roku zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których podatnicy CIT będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych. Będą one przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie plików elektronicznych, które muszą być zgodne z określoną strukturą logiczną.

Realizacja tego obowiązku przez poszczególne grupy podatników została rozłożona w czasie. Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD, czyli księgi rachunkowe, przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r., czyli do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 r. – Zobowiązane podmioty będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. móc wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej. Dodatkowo opracowane zostało rozporządzenie określające zakres dodatkowych danych, które będą musiały być wykazywane w prowadzonych księgach – informuje Ministerstwo Finansów.

W pierwszej kolejności księgi rachunkowe za rok podatkowy czy też obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r, będą musieli złożyć podatnicy CIT, których przychody przekroczyły w poprzednim roku 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe. Te grupy podatników od początku 2025 r. będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element – znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Dopiero od 1 stycznia 2026 r. będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.

W kolejnych latach obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych z użyciem programów komputerowych zostaną objęci podatnicy CIT, którzy są spółkami niebędącymi osobami prawnymi, a którzy są zobowiązani do składania JPK_VAT za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 r. – co oznacza, że będą oni zobowiązani do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych od 1 stycznia 2026 r. Z kolei pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi będą musieli poddać się nowemu obowiązkowi w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2026 r., czyli będą musieli prowadzić księgi i ewidencję według nowych struktur logicznych od 1 stycznia 2027 r.

Jak wskazuje resort finansów, w rozporządzeniu uwzględniono rozwiązania, które mają przede wszystkim na celu uproszczenie realizowanych obowiązków w zakresie prowadzonych ksiąg.

W pierwszej kolejności ministerstwo zdecydowało o wyłączeniu z obowiązku przekazywania numeru NIP dla poszczególnych zdarzeń w przypadku wskazanych w rozporządzeniu podatników, m.in. banków czy przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Będzie się to odnosić do określonych czynności wskazanych w przepisach, które wynikają z podstawowej działalności tych podmiotów. Zakres dodatkowych danych nie będzie obejmował środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji przed dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem daty ich wykreślenia z ewidencji.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz ich przesyłania w ustrukturyzowanej formie do naczelnika urzędu skarbowego nie wpływa na obowiązujący sposób składania zeznań i deklaracji CIT.

Opublikowano też broszury informacyjne do struktur logicznych JPK_KR_PD i JPK_ŚT_KR.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka