• +48 502 21 31 22

Odrealnieni i roszczeniowi? Jacy są młodzi pracownicy?

– Przekonają się, że bez ciężkiej pracy nie ma ani ciężkich pieniędzy, ani ciężkiego prestiżu – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

Odrealnieni i roszczeniowi? Jacy są młodzi pracownicy?

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 r., wchodzi na rynek pracy z zupełnie innymi oczekiwaniami i podejściem niż wcześniejsze pokolenia. Są wychowani w erze internetu, co wpływa na ich biegłość w korzystaniu z nowoczesnych technologii, a także zależy im na równowadze między życiem zawodowym a prywatnym oraz na autentyczności i wartości w miejscu pracy. Oczekują od pracodawców możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a także większego zaangażowania w kwestie społeczne i środowiskowe. Współpraca z młodymi pracownikami wymaga więc od firm dostosowania się do ich potrzeb oraz oferowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie organizacji pracy.

– Pracodawcy traktują pokolenie Z trochę z pobłażaniem. To pierwsze pokolenie wychowane w bogatej Polsce, przez co jest mocno odrealnione w swoich oczekiwaniach i postrzeganiu świata – stwierdził Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Na uwagę Studia PAP, że może to dobrze, że młodzi ludzie za ciężką pracę oczekują dobrego wynagrodzenia, co nie jest w interesie pracodawców, odpowiedział, że "ma wątpliwości co do ich ciężkiej pracy". – Przekonają się, że bez ciężkiej pracy nie ma ani ciężkich pieniędzy, ani ciężkiego prestiżu – podkreślił Cezary Kaźmierczak. – O tyle ich rozumiem, że jest to pierwsze pokolenie urodzone w bogatej Polsce, w której niczego nie brakowało. W której rodzice, pamiętając własną nieprawdopodobną biedę z lat 80., potem wydobywanie się z bagna komunizmu w latach 90., chcą to rekompensować dzieciom, kupując im wszystko – wskazał.

Zapytany z kolei o to, czy w Polsce nadal występuje rynek pracownika, czy przesuwa się on w kierunku rynku pracodawcy, odpowiedział, że nic się nie zmieniło i jest to nadal rynek pracownika, choć "nie jest to już tak radykalne jak 2-3 lata temu". Dodał, że zmniejszył się nieco rynek wysokopłatnej pracy, na co w jego ocenie wpływ miała informatyzacja i wspomaganie procesów menadżerskich i decyzyjnych przez komputery, a niebawem także przez sztuczną inteligencję.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka