• +48 502 21 31 22

Wodzisław Śląski dofinansuje zakup zbiorników na deszczówkę

Zbieranie wody deszczowej to praktyka, która ma wiele korzyści, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych.

Wodzisław Śląski dofinansuje zakup zbiorników na deszczówkę

Zbieranie wody deszczowej to nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie, które zyskuje na znaczeniu w obliczu zmieniającego się klimatu. Magazynowanie deszczówki pomaga w zmniejszeniu zapotrzebowania na wodę z systemu miejskiego, co jest kluczowe w obliczu coraz częstszych susz i ograniczonych zasobów wodnych. Jest ona doskonała do podlewania roślin, mycia samochodu czy innych prac gospodarczych. Ponadto wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania ogrodów czy spłukiwania toalet zmniejsza także ryzyko erozji gleby i przeciążenia systemów kanalizacyjnych podczas intensywnych opadów.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego opracował procedurę udzielania dotacji celowej na zakup zbiorników na deszczówkę. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy mogą płacić mniej za wodę. Dotacja skierowana jest do osób fizycznych – na terenie nieruchomości, na której realizowana będzie inwestycja, nie może być prowadzona działalność gospodarcza.

Dotacja może być udzielona na realizację inwestycji polegających na zakupie, dostawie, montażu, budowie, uruchomieniu instalacji:
- do zebrania wód opadowych (w tym roztopowych) z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania),
- do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) w zbiornikach (np. zbiorniki podziemne, zbiorniki nadziemne),
- do retencjonowania wód opadowych (w tym rozpotowych) w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, ogrody deszczowe – bez kosztów nasadzeń),
- do retencjonowania wód opadowych (w tym rozpotowych) na dachach – zielone dachy (warstwa drenażowa), bez kosztów nasadzeń,
- do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych (w tym roztopowych) – np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej.

Wysokość dotacji celowej wynosi 80% kosztów inwestycji, nie więcej niż 5 tys. zł. Dotacja celowa przysługuje jednorazowo na nieruchomość. Rozpoczęcie realizacji zadania, w tym ponoszenie wydatków, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji celowej z miastem.

Szczegółowe informacje dotyczące udzielenia dotacji celowej na zakup zbiorników do gromadzenia i zagospodarowania wód opadowych w miejscu ich powstania można znaleźć w Uchwale nr LX/619/23 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z 31 maja 2023 r. dostępnej na stronie urzędu miasta, gdzie znajdują się też wnioski i regulamin. Informacji udziela również Wydział Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 32 45 90 563.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka