• +48 502 21 31 22

Młodzi Polacy boją się braku pieniędzy i utraty pracy

Młodzi Polacy potrzebują możliwości zwiększenia dochodów, aby mogli lepiej planować swoją przyszłość.

Młodzi Polacy boją się braku pieniędzy i utraty pracy

Brak pieniędzy, wzrost kosztów życia i utrata pracy – to największe obawy młodych Polaków. Odzwierciedla to ich trudną sytuację ekonomiczną i niepewność na rynku pracy.

Tylko 1,5% rodaków w wieku 18-35 lat niczego się nie obawia, z kolei 2,5% ankietowanych nie wie, czy coś budzi ich niepokój – wynika z raportu "Czego boją się młodzi Polacy?" UCE Research i Risify.pl. Spośród prawie 40 specjalnie dobranych obaw najwięcej osób wskazało brak pieniędzy – 47,4%. – W mojej ocenie jest to wynikiem zarówno wysokiej inflacji, jak i innych czynników, takich jak niskie zarobki na początku kariery zawodowej i presja konsumpcyjna. Młodzi Polacy potrzebują możliwości zwiększenia dochodów, aby mogli lepiej planować swoją przyszłość i zmniejszyć stres związany z finansami – komentuje Patryk Rzepka, psycholog, jeden ze współautorów raportu z platformy psychoterapii Risify.pl. Lęk taki wykazują częściej kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 49,3% i 45,3%), osoby ze wsi i z miejscowości liczących do 5 tys. mieszkańców (54,4%), z miesięcznym dochodem netto w wysokości 1000-2999 zł (54,9%) i ze średnim wykształceniem średnim (51,6%). – Powyższa obawa jest powszechniejsza wśród kobiet, osób z niższymi dochodami, wykształceniem średnim oraz mieszkańców wsi i małych miejscowości ze względu na ich większą wrażliwość na zmiany ekonomiczne i mniejszą elastyczność finansową. Do tego dochodzą ograniczone możliwości zarobkowe. To wskazuje na potrzebę wsparcia tych grup w zakresie edukacji finansowej i możliwości zwiększenia dochodów – tłumaczy ekspert.

Na drugim miejscu znalazł się wzrost kosztów życia – 27%. Kolejne są obawy o utratę pracy lub możliwości zarobkowania – 24%, rosnące ceny w sklepach – 23,9%, a także wysokie podatki – 23,6%. – Te wszystkie obawy odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi. Wskazują na niestabilność finansową i niepewność na rynku pracy, z którą muszą się mierzyć. Młodzi ludzie często dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, co wiąże się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami oszczędzania. Wysoka inflacja, rosnące koszty życia i podatki dodatkowo obciążają ich budżety. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że młode osoby coraz częściej odczuwają duży stres związany z finansami, co może wpływać na ich decyzje życiowe, w tym związki i rozwody – wskazuje Patryk Rzepka.

Wysoko znalazły się też obawy przed popadnięciem w długi – 20,9%, napływem imigrantów – 19,6%, śmiercią bliskiej osoby – 16,7%, byciem ofiarą oszustwa – 14,7%, a także powrotem wysokiej inflacji – 14,4%. – Obawianie się długów może być związane z trudnościami w zarządzaniu finansami i obciążeniami kredytowymi, ale nie tylko. Strach przed oszustwami jest uzasadniony w erze cyfrowej, w której występują różnorodne zagrożenia, takie jak phishing czy kradzież tożsamości. Lęki te podkreślają potrzebę edukacji finansowej i zwiększania świadomości na temat zabezpieczeń w sferze online. Obawa przed napływem imigrantów może wynikać z niepewności co do wpływu na rynek pracy i społeczeństwo. Nie jest to zaskoczeniem w kontekście obecnych debat publicznych na ten temat – analizuje ekspert.

Niewielki odsetek wskazał na lęk przed kontaktami z urzędami – 0,4%, przed nim są odpowiedzi dotyczące hejtu w internecie – 0,9%, braku awansu zawodowego – 1%, macierzyństwa bądź ojcostwa – 1,1%, zazdrości innych ludzi – 1,1%, a także małżeństwa – 1,1%. – Najrzadziej wybierane obawy mogą wskazywać na to, że młode osoby mogą czuć się coraz pewniej w sytuacjach związanych z formalnościami i zawodowym rozwojem. Mogą również rzadko kontaktować się z urzędami lub czuć się pewnie w takich sytuacjach dzięki coraz lepszej cyfryzacji i uproszczonym procedurom administracyjnym. Widać też, że w kwestiach zawodowych coraz lepiej się czują, stąd strach przed tego typu rzeczami jest stosunkowo niewielki – podsumowuje Patryk Rzepka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka