Firmy z branży energetyki i usług komunalnych w najbliższych miesiącach chcą zatrudniać nowe osoby. Rekrutacje planuje otworzyć prawie połowa z nich, a jednym z powodów jest rozwój zielonej energii.
Z najnowszego "Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" wynika, że prognoza netto zatrudnienia, pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi we wspomnianym obszarze w trzecim kwartale +40%. To najwyższy wynik spośród ośmiu analizowanych branż. Wskaźnik ten wzrósł o 40 p.p. w porównaniu z sytuacją sprzed roku oraz o 14 p.p. w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. 2/5 pracodawców nie przewiduje żadnych zmian w strukturze zatrudnienia.
Jak tłumaczy Karolina Grula, ekspertka rynku pracy Manpower, powodem zwiększania zatrudnienia w przedsiębiorstwach z branży energetyki i usług komunalnych mogą być m.in. rosnące inwestycje w OZE, co zwiększa zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się w fotowoltaice, energii wiatrowej czy zielonym wodorze. – To także efekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury, ruszyły bowiem nowe projekty, które wymagają inżynierów, techników i specjalistów ds. zarządzania projektami. Impulsem do zatrudnienia nowych osób w firmach jest również wzrost popytu na usługi komunalne, rozwój miast oraz gmin zwiększa zapotrzebowanie na pracowników – wyjaśnia ekspertka. Zwraca również uwagę, że dzięki konkurencyjności tego segmentu rynku kandydaci mogą liczyć na lepsze warunki wynagrodzeń i pracy, ale również ciekawe, innowacyjne projekty. – Nie bez znaczenia jest też stabilność zatrudnienia, co zapowiada niski odsetek redukcji etatów. Wzrost prognoz zatrudnienia odzwierciedla dynamiczny rozwój sektora energetycznego i usług komunalnych. Firmy chętnie inwestują w ten sektor ze względu na wsparcie rządowe i programy promujące rozwój OZE oraz modernizację infrastruktury, ale także rosnącą świadomość ekologiczną, potrzebę zrównoważonego rozwoju, jak również nowe technologie, które zwiększają efektywność przy redukcji kosztów – dodaje Karolina Grula.
Firmy z sektora OZE szukają specjalistów o zróżnicowanych umiejętnościach technicznych, zarządczych i analitycznych. - Najbardziej pożądane aktualnie umiejętności w branży energetycznej to oczywiście te techniczne, znajomość najnowszych technologii, także tych związanych z OZE, automatyzacją procesów czy projektowania instalacji oraz utrzymania systemów energetycznych. Bardzo cenni są również kandydaci, którzy sprawnie analizują dane, ważne jest także efektywne zarządzanie projektami oraz zespołami. Nie możemy jednak zapominać też o umiejętnościach miękkich, takich jak komunikacja, zdolność do łatwej adaptacji czy umiejętność pracy zespołowej, w teamach interdyscyplinarnych. Wszystkie te kompetencje są niezbędne do sprostania wyzwaniom dynamicznie rozwijającego się sektora energetyki odnawialnej – wymienia Karolina Grula. Na wiele ofert pracy będą mogli liczyć w najbliższym czasie kandydaci na stanowiska takie jak specjaliści od projektowania i wdrażania systemów fotowoltaicznych, wiatrowych, pracownicy utrzymujący systemy energetyczne, wzrasta też zapotrzebowanie na specjalistów ds. zarządzania projektami, osoby odpowiedzialne za planowanie, realizację i nadzór nad projektami OZE, koordynatorów ds. inwestycji, ale też analityków i specjalistów ds. optymalizacji procesów czy osób zajmujących się regulacjami prawnymi, a także certyfikacją.
Firmy w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki patrzą na najbliższe miesiące zdecydowanie ostrożniej – prognoza netto zatrudnienia wynosi tutaj +10%. Nowe rekrutacje planuje 40% przedsiębiorstw, 30% liczy się z koniecznością ewentualnych zwolnień, taki sam odsetek chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie.
fot. freepik.com
oprac. /kp/