Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy na najbliższe cztery lata była głównym tematem spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
– Wdrożenie umów w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” wymaga czasu, ale dzięki wysiłkowi pracowników 16 wojewódzkich funduszy udało się podpisać 16 umów oraz zapewnić stabilne finansowanie dla programu „Czyste Powietrze” na kolejne miesiące i lata. Dziękuję za tę pracę, która przekłada się na lepsze życie ludzi – podkreśliła Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Prezes NFOŚiGW Dorota-Zawadzka Stępniak zapowiedziała regularny dialog z wojewódzkimi funduszami na temat nowych programów i obszarów wsparcia. Dzieje się tak już teraz – trwają intensywne prace nad „Wspólną strategią działania NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy na lata 2025-28”. Sporządzana co cztery lata strategia jest jednolitą podstawą do przyjęcia strategii przez sam NFOŚiGW, jak i przez poszczególne 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. – Nowe programy i obszary wsparcia będziemy wypracowywać wspólnie, chodzi o to, żeby to wsparcie nie dotyczyło tylko przekazywania środków na wdrażanie konkretnych programów, ale żebyśmy także wspierali się merytorycznie i na poziomie operacyjnym. Zależy nam bardzo na tym, żebyśmy prowadzili regularny dialog i wymieniali się dobrymi praktykami – wskazała Dorota Zawadzka-Stępniak.
NFOŚiGW obchodzi w tym roku 35-lecie swojej działalności. Wraz z 16 wojewódzkimi funduszami tworzy spójny system finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a wspólna strategia jest jednym z najważniejszych narzędzi w tym systemie. – Wyzwania, przed którymi teraz stoimy, to dekarbonizacja, niskoemisyjność, transformacja w kierunku neutralności klimatycznej. To ogromne zadanie organizacyjne, zarządcze i finansowe, ale przede wszystkim ogromna szansa na zieloną transformację naszego kraju – podkreśliła prezes NFOŚiGW.
Prace nad wspólną strategią na lata 2025-28 ruszyły w styczniu tego roku. – Zależy nam, aby strategie, które będą wynikiem naszych prac, były mapą drogową wspólnych działań i określały zasady współpracy NFOŚiGW, wszystkich WFOŚiGW i samorządów lokalnych na rzecz rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących ochrony środowiska na terenie całego kraju – wyjaśnił Krzysztof Pałka, członek Rady Nadzorczej NFOŚiGW.
Czteroletnia wspólna strategia NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy powinna zostać przyjęta do 30 czerwca.
fot. MKiŚ
oprac. /kp/