20 marca w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się szkolenie "Standardy ochrony zieleni – wprowadzenie", w którym wzięli udział pracownicy Wydziałów Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Inwestycji i Urbanistyki, Dróg Miejskich, Komunalnego, Lokalowego i Spraw Społecznych, Rozwoju oraz spółek i jednostek miejskich: Arboretum Bramy Morawskiej, Przedsiębiorstwa Komunalnego, Raciborskiego Centrum Recyklingu R3, Miejskiego Zarządu Budynków oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przeprowadzili je: dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec – dyrektor i Kamil Witkoś-Gnach – dyrektor zarządzający Instytutu Drzewa z Wrocławia, którzy są współautorami "Standardów Ochrony Drzew" opracowanych w ramach projektu "Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
Tematem spotkania była ochrona drzew w procesie inwestycyjnym, cięcia i pielęgnacja drzew oraz wdrażanie standardów ochrony zieleni. Jak podkreśla magistrat, dbałość o tereny zielone w mieście ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, a zielone obszary pełnią istotną rolę w aspekcie ekologicznym, środowiskowym, estetycznym i przede wszystkim społecznym. Omówione zostały krok po kroku procesy projektowe oraz wykonawcze inwestycji. Prowadzący przedstawili możliwości oraz ograniczenia w procesie projektowym, ochronę drzew, a także objaśnili, jak przygotować kompletną dokumentację techniczną.
W ramach szkolenia poruszono również tematy koniecznych zabiegów na drzewach w kontekście ich cyklu życia, wykonywanych zwłaszcza w zieleni miejskiej i pasach drogowych. Przedstawiono zalecenia w oparciu o najnowsze standardy, których spełnienie wymagane jest m.in. w aktualnej perspektywie finansowej UE 2021-2027 oraz w ramach wdrożenia Krajowej Polityki Miejskiej przyjętej w Polsce w czerwcu 2022 r. Po części teoretycznej uczestnicy odwiedzili dwie lokalizacje, w których prowadzane są w tej chwili inwestycje miejskie.
Czytaj także: Zieleń w mieście zmniejsza temperaturę nawet o kilkanaście stopni
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/