• +48 502 21 31 22

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Czego dotyczą?

Pojawi się m.in. ograniczenie możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu, czyli tej o najwyższym możliwym poziomie dofinansowania.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Czego dotyczą?

Dotacje z programu "Czyste Powietrze" będą ograniczone jedynie do pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów. Lista ZUM prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.

Ponadto pojawi się ograniczenie możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu, czyli w tej o najwyższym możliwym poziomie dofinansowania. Jeśli raz skorzysta on z takiej pomocy, to będzie mógł on wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach pierwszej części programu, czyli z podstawowego poziomu dofinansowania. W takim przypadku dotacja będzie niższa.

Zmiany wejdą w życie 22 kwietnia, a 13 czerwca 2024 r. zakończy się okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych.

Pod koniec lutego 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję w sprawie zmian w "Czystym Powietrzu", które dotyczyły dofinansowania pomp ciepła. Eksperci oraz branża wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele urządzeń wyprodukowanych w Azji, które nie spełniają wymagań i nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września minionego roku NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez NFOŚiGW. Branża wskazywała też, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Przez ponad pięć lat działania programu podpisano prawie 700 tys. umów o dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka