Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla nowego rządu, których realizacja ma przełożyć się znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększyć liczbę mieszkańców oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 mln. Zmiana zdaniem PAS ograniczą one również liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych złą jakością powietrza o 21 tys. rocznie.
Zadania przygotowane przez aktywistów są ze sobą powiązane i powinny być realizowane równocześnie, tak aby zapewnić w pełni efektywną walkę ze smogiem. Wśród nich znajduje się przyspieszenie realizacji programów termomodernizacji budynków mieszkalnych jak "Czyste Powietrze", "Ciepłe Mieszkanie" i Fundusz Termomodernizacji i Remontów, a także niezbędne działania w obszarze regulacji eliminujących zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania budynków. Są wśród nich: normy jakości węgla, standardy emisyjne urządzeń grzewczych, uchwały antysmogowe i rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. – Dla skutecznej walki ze smogiem państwo nie może ograniczać się jedynie do programów wsparcia finansowego, takich jak "Czyste Powietrze". Konieczne jest wdrożenie i przestrzeganie przepisów antysmogowych, takich jak normy jakości węgla czy uchwały antysmogowe. Tylko ich równoczesne wdrożenie umożliwi efektywne wykorzystanie ograniczonych środków publicznych – tłumaczy mówi Andrzej Guła, lider PAS.
Lista zadań zawiera również rekomendacje ograniczenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu samochodowego i przedsiębiorstw. PAS rekomenduje m.in. przesunięcie 1,4 mld sł, które każdego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na tzw. fundusz dróg samorządowych, na utworzenie funduszu czystego transportu, z którego finansowane byłoby wsparcie dla przedsiębiorców oferujących przewóz towarów i usług działających na terenie miast tworzących strefy czystego transportu. PAS apeluje też o zwiększenie kontroli wycinania filtrów DPF, usprawnienie kontroli emisyjności pojazdów podczas dorocznych przeglądów oraz ograniczenie napływu wysokoemisyjnych pojazdów do Polski poprzez podwyższenie akcyzy dla najbardziej zanieczyszczających samochodów.
W obszarze zanieczyszczeń generowanych przez przemysł i przedsiębiorstwa PAS widzi konieczność reformy Inspekcji Ochrony Środowiska, która zdaniem przedstawicieli organizacji nie zapewnia obywatelom skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami. – Powszechna praktyka kontroli z wcześniejszą zapowiedzią zamiast kontroli interwencyjnych zupełnie niweczy możliwość ścigania przestępczej działalności – wskazuje Andrzej Guła. Jego zdaniem obywatele powinni mieć zagwarantowane podjęcie natychmiastowej reakcji przez służby w sytuacji niekontrolowanych emisji.
Kolejnym postulatem jest rozwój państwowego monitoringu powietrza. PAS rekomenduje zwiększenie liczby stacji mierzących zanieczyszczenia pyłem z obecnych 287 do 400, a w przypadku stacji monitorujących zanieczyszczenia samochodowe – z 20 do przynajmniej 100, a także zapewnienie Inspekcji stabilnego finansowania na utrzymanie tej sieci.
– Mamy nadzieję, że deklaracje, które złożył rząd premiera Tuska w zakresie walki ze smogiem, będą traktowane poważnie i już wkrótce będziemy obserwować pierwsze efekty. Walczymy o dostęp mieszkańców i mieszkanek Polski do czystego powietrza. Realizacja siedmiu zadań poprawi kondycję zdrowotną naszego społeczeństwa i ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia o co najmniej 21 tys. rocznie – podsumowuje lider PAS.
fot. freepik.com
oprac. /kp/