• +48 502 21 31 22

Polska gospodarka będzie zmierzała ku równowadze

Głównym czynnikiem napędzającym polską gospodarkę będzie konsumpcja prywatna.

Polska gospodarka będzie zmierzała ku równowadze

Wzrost gospodarczy na poziomie 2,9% czy obniżenie średniorocznej inflacji do poziomu nieco ponad 5% – ten rok ma być okresem powrotu do równowagi w polskiej gospodarce. Jednak zdaniem ekspertów nie we wszystkich aspektach uda się ten proces w pełni przeprowadzić – na horyzoncie widać wiele wydarzeń, które będą mocno wpływać na rynki i inwestorów.

– W 2024 r. polska gospodarka będzie zmierzała ku równowadze, rozumianej na różnych płaszczyznach: obniżanie się inflacji z poziomów bardzo wysokich do umiarkowanych, przyspieszenie wzrostu gospodarczego i obniżki stóp procentowych. Jednak to będzie dopiero początek drogi, ta równowaga w pewnych aspektach zapewne jeszcze w tym roku nie zostanie osiągnięta. Przykładem jest inflacja, która ma potencjał do obniżania się, ale nie osiągnie celu banku centralnego, a to jest poziom neutralny dla gospodarki. Stopy procentowe będą obniżane, ale stopniowo, więc wciąż będą na poziomie wyższym niż przed wybuchem pandemii. Do którego miejsca w procesie odzyskiwania równowagi dojdziemy, to ciągle jest obarczone dużą niepewnością, ponieważ jest wiele czynników, które mogą ten proces zaburzyć, chociażby sytuacja geopolityczna czy wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych – tłumaczy Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Głównym czynnikiem napędzającym polską gospodarkę zdaniem eksperta będzie konsumpcja prywatna. – Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych będzie dobra, a wynagrodzenia prawdopodobnie nadal będą rosły w tempie dwucyfrowym. Ta dynamika nieco wyhamuje, ale ciągle będzie wysoka, m.in. ze względu na ok. 20% podwyżkę płacy minimalnej, a także zapowiedziane podwyżki w sferze budżetowej i dla nauczycieli. Na to nałoży się wzrost świadczeń społecznych, więc dochody gospodarstw domowych nominalnie będą rosły. Ich siła nabywcza się poprawi, ponieważ spadająca inflacja będzie oznaczać, że będą one miały więcej środków na konsumpcję – wyjaśnia ekspert.

Według prognoz Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Millennium wzrost gospodarczy w 2024 r. przyspieszy do 2,9%, a ryzyka dla tej prognozy są skierowane w górę. Czynnikiem, który może go osłabiać, jest jednak trudna sytuacja gospodarcza w Niemczech, które są dla Polski głównym partnerem handlowym. – Niemcy w 2023 roku znalazły się w recesji. Aktualne prognozy pokazują, że w bieżącym roku dynamika PKB będzie dodatnia, ale nie można całkowicie wykluczyć scenariusza, że Niemcy znajdą się w recesji drugi rok z rzędu. I to jest niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw i eksporterów. Tak więc odrodzenie popytu konsumpcyjnego będzie łagodzone przez słabszy popyt zewnętrzny – wskazuje Grzegorz Maliszewski.

Zdaniem ekonomisty RPP może dokonać w 2024 r. cięcia stóp procentowych o 50–75 pb., jednak co najmniej do 2026 r. nie wrócą one do poziomu sprzed wybuchu pandemii. – Złoty – po bardzo dobrej, drugiej połowie ubiegłego roku, kiedy był najlepiej radzącą sobie walutą wśród rynków wschodzących – w mojej ocenie również w tym roku ma potencjał do umocnienia, choć ta przestrzeń jest już dużo mniejsza. Wynika to z faktu, że wiele pozytywnych czynników, które mogą w tym roku wpływać na polską walutę, zostało już uwzględnionych przez rynki. Tymi czynnikami jest chociażby właśnie zaostrzenie narracji przez Radę Polityki Pieniężnej i mniejsza, niż wydawało się to jeszcze kilka miesięcy temu, skala obniżek stóp procentowych – ocenia główny ekonomista Banku Millennium.

W ubiegłym roku na umocnienie złotego wpłynęła bardzo pozytywna reakcja rynków na wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych i ocieplenie relacji z Unią Europejską, ponieważ to zwiększa możliwości napływu unijnych środków do Polski. Poprawił się też jej wizerunek w oczach inwestorów zagranicznych. – Spodziewamy się, że do końca tego roku kurs EUR/PLN spadnie do około 4,27, więc w porównaniu do ubiegłego roku jest to mniejsza skala potencjalnego umocnienia. Natomiast mamy świadomość, że na tej ścieżce umocnienia będziemy mieć też do czynienia z epizodami dużych wahań, bo są pewne czynniki ryzyka, które będą wpływać na nastroje rynkowe. Dotyczy to m.in. terminu i skali obniżek stóp procentowych głównych banków centralnych, czyli Fedu i Europejskiego Banku Centralnego. To, jak zakończą się wybory w Stanach Zjednoczonych, też będzie powodować wysoką zmienność na rynku w drugiej połowie tego roku. Mamy również niepewną sytuację geopolityczną – podsumowuje Grzegorz Maliszewski.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka