Racibórz, Nędza, Kornowac i Krzanowice znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce gmin w woj. śląskim, w których żyje się najlepiej.
Ranking „Gmina Dobra do Życia” to badanie Serwisu Samorządowego PAP, które pokazujące jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Pod uwagę brane są 63 wskaźniki dobrane we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej. Są takie, na które samorządy mają wpływ, i takie, które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują. Zbadano m.in. dostępność zieleni, zanieczyszczenie środowiska, jakość dróg, poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek.
– W istotnym zakresie wykorzystano również szereg różnorodnych danych środowiskowych – wraz z postępującą urbanizacją i rosnącą antropopresją kwestie jakości środowiska przyrodniczego będą coraz ważniejsze dla jakości życia. Pomimo olbrzymiego postępu, jaki Polska wykonała po 1989 r. w zakresie ochrony przyrody, wciąż szczególnie niezadowalające są wskaźniki jakości środowiska, w tym stanu powietrza. Dochodzą do tego narastające problemy w retencji wodnej i zjawiska katastrofalne. Rośnie przy tym świadomość obywatelska dotycząca zagadnień „ekologicznych” – podkreślają autorzy.
Zwycięzcy, czyli Gminy Dobre do Życia, przedstawieni zostali w pięciu kategoriach. Są to: Warszawa (miasta na prawach powiatu), Osielsko (strefy podmiejskie miast na prawach powiatu), Stalowa Wola (gminy z siedzibą powiatu ziemskiego), Gogolin (gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców) oraz Kleszczów (gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców), który jednocześnie zajął pierwsze miejsce w całym rankingu. – Wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20-30%. To dobry znak – podkreśla prof. Przemysła Śleszyński.
W woj. śląskim najlepiej według badania żyje się w Boronowie, Katowicach i Bielsku-Białej. Wśród miejscowości Subregionu Zachodniego najwyżej w rankingu znalazł się Racibórz – 33. w województwie i 345. w kraju. Wysoko sklasyfikowano też Nędzę (35. i 355.), Kornowac (45. i 419.) oraz Krzanowice (46. i 428.). Wśród innych miast regionu 39. w województwie i 378. w Polsce jest Rybnik. Żory są 485. w kraju, Godów 517., Marklowice 602., Mszana 696., Kuźnia Raciborska 738., Jejkowice 888., Świerklany 904., Gorzyce 942., Lubomia 944. Jastrzębie-Zdrój zajęło 1014. miejsce, a Wodzisław Śląski – 1150.
fot. arch. red.
oprac. /kp/