• +48 502 21 31 22

Rząd szykuje zmiany w przepisach związanych z płacą minimalną

Najniższa krajowa osiągnie w przyszłym roku kwotę 2250 złotych brutto. Ustawodawca chce jednak pójść o krok dalej i nie wliczać do tej kwoty dodatku stażowego.

Rząd szykuje zmiany w przepisach związanych z płacą minimalną

To ważna zmiana dla wielu pracowników. Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgłosił projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowelizacja ma dotyczyć przede wszystkim rozszerzenia listy składników pensji, których nie uwzględnia się przy obliczeniach związanych z wysokością wypłaty dla pracownika. Jednym z elementów ma być wspomniany już dodatek za staż pracy. Zdaniem rządzących, obecna sytuacja prawna powoduje dość dużą destabilitację płacową i prowadzi do tego, że nowi pracownicy (bez żadnego stażu) zarabiają o wiele więcej niż starsi zatrudnieni, którzy mają wliczony dodatek stażowy. Nawet na tym samym stanowisku i przy tych samych obowiązkach. 

Ministerstwo zwraca więc uwagę na sporą niesprawiedliwość. W uzasadnieniu projektu czytamy, że tego rodzaju sytuacja powoduje niezadowolenie części pracowników, a "dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić formę uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe". 

Do tej pory przy płacy minimalnej nie brano pod uwagę czterech składników: nagrody jubileuszowej, renty czy odprawy emerytalnej, a także pensji za nadgodziny i dodatkach do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. 

Projekt zmian trafił już do Rządowego Centrum Legislacji, teraz powinien zostać przegłosowany przez parlament i podpisy przez prezydenta. Zdaniem samych rządzących możliwe jest przejęcie go jeszcze w tym roku. 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka