Rada nadzorcza Rafako odwołała ze stanowiska prezesa zarządu Dawida Jaworskiego, cofnęła również delegację Michała Sikorskiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu, który w związku z tym wrócił do pracy w radzie nadzorczej. Nowym prezesem raciborskiej spółki został Robert Kuraszkiewicz, a wiceprezesem Andrzej Marciniak.
Jak podkreśla rada nadzorcza, jej nadrzędnym celem jest powrót Rafako na rynek i utrzymanie miejsc pracy. – Nie będzie to możliwe bez zapewnienia spółce inwestora, który ją wystarczająco dofinansuje. Przedstawiane przez odwołany zarząd stanowisko dotyczące konwersji zadłużenia okazało się błędne. Konwersja długu na akcje jest jednym z elementów koniecznych, ale niewystarczających do wyjścia spółki na prostą. Do tego niezbędne są nowe środki, które zapewnią spółce niezakłócone kontynuowanie działalności, o czym zarówno akcjonariusze, jak i wierzyciele spółki powinni mieć świadomość. Plan działania musi być kompleksowy i adresować wszystkie, a nie tylko wybrane problemy – tłumaczy rada nadzorcza.
– Chodzi o realne ratowanie i restrukturyzację spółki, a nie działania punktowe czy pozorowane – podkreśla przewodniczący rady nadzorczej Rafako S.A. Piotr Zimmerman, dodając, że próby zrzucania odpowiedzialności za los spółki na decyzje jej największego z akcjonariuszy, który kieruje się przy tym decyzjami zabezpieczonych na pakiecie akcji Rafako należącym do PBG obligatariuszy w zakresie konwersji zadłużenia, to odwracanie uwagi opinii publicznej i pracowników od prawdziwych problemów. – W opinii rady nadzorczej odwołany zarząd nie wypełnił zobowiązań postawionych mu przez radę, polegających na dokończeniu dotychczasowego procesu inwestorskiego i zapewnieniu jej środków niezbędnych na czas spełnienia przez spółkę stawianych jej warunków przez inwestora, koncentrując się na medialnych przepychankach i kwestiach personalnych. Oczekiwania rady nadzorczej są niezmienne – wyprowadzenie spółki na prostą, oddłużenie jej z jednoczesnym zapewnieniem finansowania, zachowanie know–how Rafako i uratowanie miejsc pracy, a co za tym idzie, zapewnienie bezpiecznej przyszłości pracowników. Warunkiem tego jest pełna współpraca i kompromis z wierzycielami i akcjonariuszami – wskazuje Piotr Zimmerman.
Nowym prezesem zarządu został Robert Kuraszkiewicz, menadżer z wieloletnim doświadczeniem w biznesie, zarówno prywatnym, jak i w spółkach Skarbu Państwa, który posiada także ogromną wiedzę praktyczną z zakresu energetyki i wieloletnie przygotowanie zawodowe zarówno w zakresie energetyki, jak i finansów. Robert Kuraszkiewicz m.in. w ramach programu East Central European Scholarship Program odbył studia z zakresu finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Wisconsin – La Crosse, praktykując następnie w instytucjach finansowych w USA. W przeszłości pracował jako dyrektor gabinetu ministra członka Rady Ministrów, następnie był dyrektorem zarządzającym w Domu Maklerskim BMT S.A. i BTW Investment Services S.A. W latach 2002–2006 był dyrektorem generalnym i prezesem spółki Contactpoint Sp. z o.o. Od 2006 r. prowadził działalność związaną z inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Od 2012 r. do 2014 r. był wiceprezesem, a w latach 2014–2016 prezesem Stowarzyszenia Energii Odnawialnej. W latach 2016–2018 był członkiem zarządu, a później wiceprezesem Banku Pocztowego odpowiedzialnym za pion operacji. Od stycznia 2019 r. był p.o. prezesa zarządu banku, a po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego w czerwcu 2019 r. – prezesem zarządu banku. Następnie wrócił do branży energetycznej, prowadząc działalności doradczą w zakresie projektów energetycznych. Jest autorem m.in. raportu na temat koncepcji polskiej transformacji energetycznej, autorem książek i publikacji z tej dziedziny i analitykiem najnowszych trendów w energetyce.
W skład nowego zarządu Rafako na stanowisko członka zarządu powołano także Andrzeja Marciniaka, który posiada ponad 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw z branży: energetycznej, finansowej, produkcyjnej, IT, usługowej i retail. Z sukcesem przeprowadził projekty z zakresu sanacji firm, restrukturyzacji kapitałowych, fuzji, przejęć i procesów inwestycyjnych, w tym w ramach podmiotów notowanych na GPW. Posiada również duże doświadczenie w zarządzaniu firmami właścicielskimi, giełdowymi oraz należącymi do funduszy inwestycyjnych. Od 2013 r. jest prezesem zarządu Ozen sp. z o.o. – firmy z branży produkcji węgla drzewnego i produkcji energii elektrycznej. Ozen to największy i najnowocześniejszy zakład produkcyjny w tej branży w Europie. Wcześniej pracował w Zarządach takich firm jak: Skystone Capital S.A, Salix sp. z o.o., Sygnity S.A. Pełnił także funckję Prezesa Enea S.A.
fot. arch. red.
oprac. /kp/