W dniach 24-26 października w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast – PIM Alumni, na które zaproszeni zostali przedstawiciele 64 miast uczestniczących w dotychczasowych dwóch edycjach projektu realizowanego w latach 2017-2019 i 2021-2023 przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. PIM oferuje wsparcie potrzeb rozwojowych poprzez promocję, wymianę wiedzy przy udziale ekspertów i specjalistów.
Racibórz reprezentowały: Ewa Klimaszewska – główny specjalista ds. architektury i przestrzeni miasta i Justyna Szyndler – inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych z Wydziału Rozwoju, które w drugiej edycji brały udział w Sieci Miast Zielonych. Prace w SMZ koncentrowały się na tematyce związanej z wyzwaniami związanymi z m.in. adaptacją do zmian klimatu, wdrożeniami błękitno-zielonych inwestycji, retencją wody, zielenią w mieście, rozwiązaniami w oparciu o naturę. Podejmowane przez miasta działania, wspomagane przez PIM, wynikają z założeń Krajowej Polityki Miejskiej 2030 i Europejskiego Zielonego Ładu.
W trakcie spotkania w Poznaniu z uczestnikami spotkali się przedstawiciele Banku Światowego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krajowych Punktów Kontaktowych programów Unii Europejskiej. Miał miejsce panel dyskusyjny "Sprawcze Miasta w obliczu szans i wyzwań" i warsztaty "Kalejdoskop projektów – czyli jak konkretne działania zmieniają rzeczywistość lokalną?", podczas którego miasta dzieliły się doświadczeniami z zakresu m.in. zielonych transformacji, zarządzania danymi miejskimi, partycypacji społecznej i współpracy z użytkownikami miasta, rewitalizacji, standardów projektowania infrastruktury miejskiej. Z kolei w trakcie modułu szkoleniowego "Wzmacnianie kompetencji samorządów" odbyły się warsztaty z zakresu metody projektowej Design Thinking, prowadzenia konsultacji społecznych, wykorzystania AI w politykach miejskich i projektowania behawioralnych interwencji miejskich.
Ostatniego dnia uczestnicy zwiedzili Osiedle Trójpole, Szachty i Nowy Rynek – Brama Poznania. Osiedle Trójpole to przykład, jak można budować z szacunkiem do przyrody i w harmonii z potrzebami przyszłych mieszkańców. Otoczenie budynków tonie w zieleni, a każdy balkon ma odpowiednio dobrane gatunki roślin. Osiedle powstało przy współpracy biura architektonicznego, dewelopera i Miasta Poznania. Szachty to z kolei nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami – Rudniczem, Kotowem i Świerczewem. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców przy współpracy z miastem powstał naturalny kompleks parkowo-przyrodniczy. Natomiast Nowy Rynek powstał na terenie dawnego dworca PKS w Poznaniu. To zupełnie nowy kwartał o miastotwórczej mocy z przestrzenią dostępną dla wszystkich, sprzyjającą spotkaniom, rekreacji i rozrywce z rozwiązaniami opartymi o naturę odpowiadającymi wyzwaniom zmian klimatu.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/