Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia na koniec października wyniosła 5%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się, a w ciagu roku zmalała o 0,1 p.p. W urzędach pracy zarejestrowanych było 772,2 tys. bezrobotnych – o 3,8 tys. mniej niż we wrześniu i o 23,8 tys. mniej bezrobotnych niż w październiku 2022 r.
Najniższe bezrobocie po raz kolejny odnotowano w woj. wielkopolskim – 3%, na drugim miejscu jest woj. śląskie wynikiem 3,6%. Najgorsza sytuacja jest w woj. podkarpackim, gdzie poziom bezrobocia wynosi 8,4%.
– To bardzo dobra wiadomość. Dodatkowo jeżeli porównamy poziom bezrobocia w końcu października br. do stanu z końca lutego 2020 r., tuż przed epidemią COVID-19, to liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 147,6 tys., a stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa o 0,5 p.p. – wskazała minister Marlena Maląg. Dodała, że kolejne miesiące mogą przynieść niewielkie wzrosty bezrobocia, co wynika naturalnie z zakończeniem części prac sezonowych.
Polska pozostaje też krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia wyniosła tutaj we wrześniu 2,8% wobec 6% w całej UE. Na pierwszym miejscu znalazły się Czechy z 2,7%. Czytaj więcej: Bezrobocie w UE – gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe?
fot. freepik.com
oprac. /kp/