• +48 502 21 31 22

Wsparcie dla firm w związku z wysokimi cenami energii

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc podstawową albo zwiększoną.

Wsparcie dla firm w związku z wysokimi cenami energii

25 października rozpoczął się nabór wniosków o wsparcie dla firm w związku z wysokimi cenami energii. Chodzi o program "Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r." Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego budżet wynosi 5,5 mld zł.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreślił, że większość uprawnionych przedsiębiorstw jest poinformowana o naborze i szykuje się do złożenia wniosków, a ponieważ uczestniczyły w poprzednich naborach, wiedzą, jak postępować. Jego zdaniem budżet w wysokości 5,5 mld zł "na pewno wystarczy dla wszystkich", gdyż w poprzednich transzach programu pula pieniędzy przeznaczonych na wsparcie nie była wyczerpywana. – Pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych jest nadal bardzo potrzebna. Mamy dwa poziomy pomocy – pomoc podstawowa do 4 mln euro i pomoc rozszerzona do 40 mln euro. Pierwsza jest rozliczana za I i II półrocze 2023 r., a rozszerzona za cały 2023 r. – poinformował Waldemar Buda. Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 tys. firm prowadzących działalność w Polsce.

Na pomoc podstawową może liczyć każdy przedsiębiorca energochłonny działający w sektorze wydobywczym i przetwórstwa przemysłowego, który m.in. poniósł łączne koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. stanowiące nie mniej niż 3% jego wartości produkcji sprzedanej, a ponadto w ostatnim zamkniętym roku obrotowym prowadził przeważającą działalność rozumianą jako osiągnięcie łącznie co najmniej 50% przychodu w jednej lub wielu podklasach PKD zawierających się w sekcjach B lub C.

Z kolei pomoc zwiększoną mogą uzyskać te firmy, które działają w sektorach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności oraz w ostatnim zamkniętym roku obrotowym osiągnęły łącznie co najmniej 50% przychodu w jednej lub łącznie kilku podklasach PKD lub kodach PRODCOM znajdujących się na listach w części XVI programu. Dodatkowym wymogiem jest to, aby w okresie do dnia 31 marca 2024 r. (wraz z wnioskiem o rozliczenie pomocy) przedsiębiorca przedstawił operatorowi programu "Plan zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa".

Treść programu rządowego, wzory wniosków, wzory umów, regulaminy, a także narzędzia pomocnicze do wyliczania wysokości kosztów kwalifikowanych oraz wnioskowanej pomocy znajdują się na stronie internetowej NFOŚiGW pod adresem: https://www.gov.pl/web/nfosigw/ogloszenia.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka