W miniony weekend 21-22 października miało miejsce oficjalne otwarcie Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach. Przeprowadzone zostały kompleksowe działania polegające na renowacji pochodzącego z XVII w. budynku oraz zagospodarowaniu jego otoczenia i znajdującego się przy nim parku w stylu angielskim z licznymi starymi drzewami i pomnikami przyrody.
W ramach części oficjalnej Jan Delowicz – historyk z Muzeum Miejskiego w Żorach, autor książki „Pałac w Baranowicach", przekazał w depozyt na wystawę niemieckojęzyczną książkę pt. “Droben im berg” autorstwa Hansa Huberta von Duranta, bratanka baranowickiego pana Hansa von Duranta, wydaną w 1958 r., która posiada oryginalny exlibris, czyli znak własnościowy wskazujący na to, że pochodzi ze zbiorów własnych autora. W imieniu Charlesa von Duranta Jan Delowicz przekazał także Muzeum Miejskiemu w Żorach dwa dzieła: obraz olejny autorstwa Elsy von Durant namalowany ok. 1930 r. oraz akwafortę – portret Elsy von Durant stworzony przez jej córkę Elly. Obrazy za zgodą Lucjana Buchalika – dyrektora Muzeum Miejskiego w Żorach zostały wywieszone wewnątrz pałacu. Następnie Waldemar Socha – prezydent Żor wraz z Kamilem Owczarkiem – wiceprzewodniczącym Rady Miasta Żory oraz Stanisławem Ratajczykiem – dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach dokonali oficjalnego otwarcia poprzez przecięcie wstęgi.
Gości zaproszono na zwiedzenia pałacu w towarzystwie Damiana Halmera, który jest autorem wystawy stałej dostępnej na parterze i prezentującej jego historię oraz wystawy czasowej dostępnej na poddaszu i poświęconej remontowi tego budynku. Po zwiedzaniu w parku odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Kulturalnych Prezydenta Miasta Żory, a po niej występy artystyczne, w tym koncert laureata Fryderyków – Michała Barańskiego, występ Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach, pokaz mody wiktoriańskiej Madame Chantberry i koncert zespołu Lotharsi.
Otwarciu towarzyszyło równolegle wiele atrakcji dla mieszkańców i przybyłych gości. Mowa o prezentacji ptaków drapieżnych z elementami swobodnych lotów, którą prowadziła Grupa Rabiec. Można było wybrać się na spacer po parku w towarzystwie przyrodnika dr Waldemara Szendery lub zwiedzić park podczas przejażdżki bryczką. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w sportach i tańcach epoki wiktoriańskiej, w których tajniki wprowadziła firma Madame Chantberry oraz Klub Miłośników Sportów Wiktoriańskich. Przygotowano również takie gry jak: boule, badminton, krokiet, serso czy łapanie rybek. Ponadto odbywały się zajęcia artystyczne oraz regionalne. Wewnątrz pałacu dla przybyłych gości przygotowano szereg pokazowych zajęć: florystycznych, krawieckich, malarskich, rzeźbiarskich i druku 3D. Można było również zobaczyć wystawę strojów historycznych przygotowaną przez wykładowców i studentów Akademii Śląskiej, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim i promocji książki Jana Delowicza pt. „Pałac w Baranowicach”.
Dzień później na terenie pałacu odbył się „Wieczór z Białą Damą”, w którym uczestniczyło ponad 250 osób. To kontynuacja tradycji „Białych wieczorów” organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, czyli plenerowych kolacji z towarzyszeniem doskonałej muzyki. W ramach wydarzenia odbył się występ kwartetu smyczkowego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, Mai Czyż i Pawła Gwoździa, zespołu Take Trio oraz Barbary Brody–Malon z zespołem, a takze konkurs na najlepszą stylizację Białej Damy.
fot. UM Żory
oprac. /kp/