• +48 502 21 31 22

Połowa firm planuje zatrudnić pracowników dorywczych

Ostatnie miesiące roku obfitują w kilka ważnych okazji, które generują zwiększenie mocy przerobowych w firmach oraz wydatków konsumenckich.

Połowa firm planuje zatrudnić pracowników dorywczych

Ponad połowa firm w Polsce chce skorzystać z pomocy pracowników dorywczych, a prawie co piąty Polak planuje znaleźć dodatkową pracę. Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników zgłasza sektor logistyczny, produkcja i handel.

53% firm planuje zatrudnić pracowników dorywczych w IV kwartale tego roku – wynika z pierwszego Wskaźnika Pracy Dorywczej przygotowanego przez agencję pracy Tikrow. 19% prognozuje większe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych niż w poprzednim kwartale, 20% szacuje, że będzie ono podobne, a 14% – że mniejsze. Co trzecia firma nie zamierza wspierać się dodatkową kadrą, a 14% jeszcze nie potrafi tego określić.

– Ostatnie miesiące roku obfitują w kilka ważnych okazji takich jak Dzień Wszystkich Świętych, Black Friday, Święta Bożego Narodzenia i wyprzedaże zimowe, które generują zwiększenie mocy przerobowych w firmach oraz wydatków konsumenckich. Do tego potrzebnych jest więcej rąk do pracy niż na co dzień, ale niekoniecznie stałych etatów, bo koszty tworzenia miejsc pracy, m.in. w związku z aż dwiema podwyżkami płacy minimalnej i stawki godzinowej w ciągu roku, są coraz wyższe. Stąd pracodawcy działają elastycznie i chętniej pozyskują pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Największe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych zgłasza logistyka. 66% firm planuje zatrudnić dodatkowych pracowników, z czego 26% więcej, a 24% tyle samo co w poprzednim kwartale. W produkcji dodatkowych rąk do pracy będzie poszukiwać 59% przedsiębiorstw, a w sektorze handlowym – 44%. Najważniejszymi powodami zainteresowania pracownikami od ręki są: rosnące koszty zatrudnienia stałych pracowników (42%), sezonowy wzrost zamówień (34%) i trudności związane z absencją pracowników w sezonie grypowym i okołoświątecznym (31%).

Równie duża jest grupa osób, które czekają na oferty pracy. Z badania Tikrow wynika, że 18% respondentów planuje w IV kwartale podjąć pracę dodatkową. 58% nie ma takich planów, a 23% pytanych jeszcze nie wie. W najmłodszej grupie Polaków, w wieku od 18. do 24. roku życia, 36% zapytanych podejmie się dorywczego zajęcia, wśród osób od 25 do 44 lat średnio co czwarty, w grupie 45-54 lata – co siódmy, a w grupie 55+ – co dziesiąty. Najczęściej dorobić planują osoby pracujące na umowę zlecenie lub o dzieło (odpowiednio 46% i 41%) oraz studenci (40%). Polacy szukają dodatkowego zajęcia, ponieważ potrzebują pieniędzy na dodatkowe wydatki (64%) oraz zmuszają ich do tego wysokie ceny i rosnące koszty codziennego życia (56%). Zarobione w ten sposób środki przeznaczą na codzienne wydatki (55%), wakacje lub urlop (26%) oraz sprzęt lub meble (24%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka