• +48 502 21 31 22

Kasy fiskalne on-line od 2019 roku

Najważniejsze fakty dotyczące wejścia w życie nowych przepisów.

Kasy fiskalne on-line od 2019 roku

Ministerstwo Finansów konsekwentnie realizuje program monitorowania osiąganych przychodów i podatku VAT przez polskie firmy. Od ponad roku wiele emocji budzi wprowadzany projekt łączenia kas fiskalnych z systemem informatycznym skarbówki tzw. Centralne Repozytorium Kas (CRK). To dzięki tzw. kasom fiskalnym on-line każda operacja sprzedaży będzie widoczna niemal natychmiast przez urzędników skarbowych. Do stycznia 2019r. zostało niewiele czasu a wiele "klocków tej układanki" nie jest jeszcze gotowych. Z uwagi na wiele pytań ze strony naszych klientów przedstawiamy najważniejszy stan prawny oraz techniczny a także odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Pierwszą branżą, jaka obowiązkowo musi wymienić dotychczasowe kasy na nowe (on-line) jest branża paliwowa oraz szeroko rozumiana mechanika pojazdowa. Zakup nowej kasy w tym przypadku ma być objęty ulgą w wysokości 700 zł. Od wejścia w życie nowej ustawy VAT ulga nie będzie przysługiwała tym podatnikom, którzy zakupią kasę poprzedniej technologii, mimo, iż te będą dostępne na rynku do 2023 roku.  Od stycznia 2019 bezpowrotnie znikną z oferty handlowej kasy z kopią papierową. Poza tym zabrania się wymian pamięci fiskalnych w takich kasach (od chwili wejścia w życie zmian w Ustawie). Kasy z kopią papierową mogą pracować zatem tylko do zapełnienia lub uszkodzenia modułu fiskalnego.

Nowe kasy fiskalne będą miały podobną konstrukcję i funkcje użytkownika jak kasy dotychczasowe, będą łączyć się z systemem domyślnie bez ingerencji użytkownika co 2 godziny. Urząd Skarbowy będzie mógł jednak zmienić ten harmonogram komunikacji oraz wywołać transmisję z kasą na żądanie. Podatnicy będą wykonywali, podobnie jak obecnie raporty dobowe oraz miesięczne. Fakt ich wykonania będzie widoczny u fiskusa. Co jest sporą nowością to fakt, iż wykonanie przeglądu okresowego również będzie widoczne w systemie. Brak obowiązkowego przeglądu będzie ustawowo obłożone mandatem w wysokości 300zł. Nie wykluczone, że mandaty będą automatycznie generowane przez system w chwili przekroczenia obowiązkowego terminu (Obecnie przegląd jest obowiązkowy w terminie nie późniejszym niż co 24 miesiące).  

Z punktu widzenia technicznego ważną kwestią jest fakt, iż obecnie producenci przekazali do homologacji (do Głównego Urzędu Miar) po kilka pierwszych modeli urządzeń, jednak na obecną chwilę nie ruszyła ich seryjna produkcja, zatem nie ma ich w sprzedaży. Jak przekazał nam Piotr Ślęzak - Dyrektor ds. Projektów w POSNET: GUM i producenci pracują obecnie na testowej wersji CRK, zaś informatycy z Ministerstwa Finansów przeprowadzają własne testy i wprowadzają zmiany w oprogramowaniu, jednak nie wiemy kiedy cała platforma będzie gotowa.

Ważny podkreślenia jest również fakt, iż projekt ustawy o VAT (kluczowej w tym temacie) jest aktualnie tematem posiedzeń sejmu i senatu (28 września i 26 października!) i dopiero wówczas gdy ustawa zostanie przyjęta można będzie się spodziewać rozporządzeń w sprawie kas, które określą m.in. ostateczne terminy obowiązywania kas on-line w wytypowanych branżach czy choćby temat odliczeń. Doświadczenie z przeszłości nakazuje zatem powściągliwość co ostatecznych dywagacji w tym zakresie.

Ireneusz Burek
właściciel firmy SOFT-IB

Podobne artykuły

Wyszukiwarka