• +48 502 21 31 22

Polska transformacja w oparciu o OZE musi przyspieszyć

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Klimatu w najbliższych latach przewiduje się wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie do ponad 50%.

Polska transformacja w oparciu o OZE musi przyspieszyć

Odnawialne źródła energii stanowią w Danii 70% mocy zainstalowanych. Tyle samo wynosi w polskim miksie energetycznym udział węgla. Eksperci uważają jednak, że Polska ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.

Honorowym gościem konferencji „OZE fundamentem zielonej gospodarki. Polsko-duński okrągły stół energetyczny” był Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce. Podkreślił on, że oba państwa, mimo różnicy potencjałów wynikającej z historii i geopolityki, łączy chęć budowy zeroemisyjnej gospodarki UE przy uwzględnieniu możliwości oraz specyfiki każdego państwa członkowskiego. – Tworząc nasz system energetyczny oparty w znacznej mierze na OZE, zwracaliśmy uwagę na trzech interesariuszy: obywateli, planetę i biznes, wraz z jego rachunkiem ekonomicznym. Nie można ignorować lub pomniejszać znaczenia żadnego z nich, gdyż zagroziłoby to całemu projektowi zrównoważonego rozwoju – wyjaśnił ambasador.

– Polska w relatywnie krótkim czasie może znacznie powiększyć udział OZE w mocach zainstalowanych, a tym samym oferować stabilne dostawy taniej energii swym obywatelom, przedsiębiorcom, fabrykom” – wskazał Jens-Peter Zink, Deputy CEO European Energy. Ekspert przypomniał, że europejska droga ku zeroemisyjności nie prowadzi jedynie przez folowoltaikę czy farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Coraz więcej uwagi poświęca się wykorzystaniu wodoru, kwestii efektywnego magazynowania energii pozyskiwania jej z recyklingu plastiku i wspierania tym samym gospodarki obiegu zamkniętego. – Doceniając potencjał Polski i przewidując jej dalszy, szybki rozwój gospodarczy, a więc i rosnące zapotrzebowanie na energię, otwieramy tu już swoje drugie biuro. Tym razem w Gdyni, nad Bałtykiem, którego rola we wzmacnianiu zielonej energetyki jest nie do przecenienia – wskazał Jens-Peter Zink.

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Klimatu w najbliższych latach przewiduje się wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie do ponad 50%. Polska transformacja w oparciu o OZE musi przyspieszyć nie tylko ze względu na ambitne cele klimatyczne UE, ale przede wszystkim konieczność zapewnienia krajowi i całemu kontynentowi bezpieczeństwa energetycznego w obliczu agresywnej polityki Kremla. – Od momentu agresji Rosji na Ukrainę Europa zdała sobie wreszcie sprawę, że na energetykę należy patrzeć nie tylko przez pryzmat ochrony klimatu, ale także stabilności dostaw energii i gospodarczej niezależności. Jednak w centrum sprawiedliwej transformacji musi stać człowiek, co oznacza, że prąd i ciepło nie mogą być towarami luksusowymi – podkreślił Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka