• +48 502 21 31 22

Seniorzy stanowią istotną część rynku pracy

Motywacją do kontynuowania aktywności zawodowej na emeryturze najczęściej są kwestie finansowe i kontakty społeczne.

Seniorzy stanowią istotną część rynku pracy

Od 20 lat w Polsce rośnie udział osób powyżej 50. roku życia w populacji kraju i wkrótce osiągnie on 40% – wynika z danych GUS. To także coraz liczniejsza grupa społeczna na rynku pracy. Pod koniec października 2022 r. pracowało ponad 815 tys. emerytów.

Prawie 70% osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć dalszej aktywności zawodowej. Wśród osób, które nabyły już prawa do emerytury, aktywnych zawodowo pozostaje 31% kobiet i 24% mężczyzn. Większość z nich pracuje na umowę o pracę w niepełnym wymiarze godzin lub na umowę zlecenie (49%), rzadziej jest to pełny etat (31%) – wynika z badania Minds&Roses. Ponad połowa ankietowanych, którzy obecnie nie są aktywni zawodowo, deklaruje, że podjęłaby pracę w sytuacji otrzymania ciekawej oferty. Autorzy badania podkreślają, że już teraz "silversi" stanowią istotną część rynku pracy w wielu branżach takich jak edukacja szkolna, ochrona zdrowia czy transport samochodowy. Doceniają ich przedsiębiorcy, ponieważ są to najczęściej osoby o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i finansowej, wykształcone, cechujące się wysoką motywacją do pracy i lojalnością wobec firmy.

Dla samych osób 50+ ważne jest tworzenie elastycznych i przyjaznych warunków zatrudnienia. 19% ankietowanych zainteresowanych było niepełnym wymiarem godzin pracy, a 15% wskazywało na dogodność godzin pracy. Co dziesiąty badany oczekiwałby pracy dopasowanej także do swojego stanu zdrowia. – Silversi chcą odpocząć, znajdować czas na aktywności pozazawodowe czy podróże. Jest wiele sposobów, by zachęcić do współpracy również te osoby, które z jednej strony nie mogą doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzą, że będą tęsknili za pracą. Ważna jest elastyczność obu stron: praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych czy możliwość brania urlopów bezpłatnych – podkreśla Piotr Chwiedziewicz, Growth Manager w OLX Praca.

Motywacją do kontynuowania aktywności zawodowej na emeryturze najczęściej są kwestie finansowe (51%), bardzo ważne są także kontakty społeczne (43%) i fakt, że badani lubią swoją dotychczasową pracę (33%). Wśród argumentów przeciwko wskazywano najczęściej chęć posiadania więcej wolnego czasu (42%) oraz pogarszający się stan zdrowia (32%).

Największe zainteresowanie pracownikami powyżej 50. roku życia występuje w przypadku zawodów specjalistycznych, gdzie wieloletnie doświadczenie przemawia na korzyść pracownika (np. prawnik, lekarz, księgowa). Tuż za nimi są branże, gdzie występuje deficyt pracowników (szkolnictwo, logistyka, zawodowi kierowcy, pielęgniarstwo). Z wewnętrznych statystyk serwisu OLX Praca wynika, że przybywa ofert skierowanych do silversów. Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy w gastronomii i transporcie, nieco mniej w roli sprzedawcy, magazyniera czy przy produkcji. Pojawiają się za to oferty z obszaru IT (tester aplikacji mobilnych, technik-wdrożeniowiec IT). Ciekawostką jest to, że w większości kategorii ogłoszenia oznaczone parametrem „zapraszamy seniorów” odnotowują większe zainteresowanie. Najważniejszym argumentem firm jest zapobieganie powstawaniu luki kompetencyjnej, która powstaje przy zbyt szybkim przechodzeniu na emeryturę dużej części zespołu. Istotne są też ulgi czy dotacje na zatrudnianie osób 50+ – brak składek na fundusz pracy, dotacje czy zasiłek chorobowy z ZUS wypłacany już po 14 dniach. Pracodawcy wskazują też cechy, które charakteryzują pokolenie silversów, a które są cenne dla ich organizacji: doświadczenie, lojalność, obowiązkowość, stabilność i przewidywalność.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka