• +48 502 21 31 22

Koniec umów śmieciowych? Nowe przepisy UE

Zmiany obejmą ok. 1 mln osób wykonujących pracujących na zlecenia i ok. 1,5 mln prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Koniec umów śmieciowych? Nowe przepisy UE

Unia Europejska planuje wprowadzenie do przepisów domniemania zatrudnienia na etacie. W rezultacie ok. 2,5 mln zleceniobiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce będzie musiało być zatrudnionych na umowę o pracę. Obowiązek domniemania zatrudnienia na etacie wynika z projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Jednak chodzi również o takich pracowników, jak kurierzy, kierowcy czy dostawcy jedzenia.

Inicjatywa legislacyjna Komisji Europejskiej przewiduje uregulowanie zatrudnienia za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Uber, Wolt czy Glovo, a także setek innych, mniej znanych platform, za pośrednictwem których obywatele UE, w tym także Polacy, zamawiają różnego rodzaju usługi – od dostawy jedzenia, przewozy pasażerskie po interwencje informatyków, tłumaczenia czy usługi prawne.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, problemem dla polskiego rządu może być fakt, że domniemanie zatrudnienia na etacie trudno ograniczyć wyłącznie do zatrudnionych za pośrednictwem internetowych platform. Według ekspertów będzie ono miało zastosowanie do wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce, zarówno w firmach prywatnych, jak i w sferze publicznej. Obejmie więc ok. 1 mln osób wykonujących umowy zlecenia i ok. 1,5 mln prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

– Przewidziane w dyrektywie domniemanie istnienia stosunku pracy wykonawców platformowych będzie musiało zostać rozciągnięte na wszystkie sektory gospodarki. Inaczej do prowadzi to do nierównego traktowania przedsiębiorców prowadzących podobną działalność w zależności od tego, czy zostaną uznani za platformę cyfrową, czy też nie – komentuje Tomasz Duraj, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.

Według dziennika istnieje presja na przyjęcie nowych uregulowań do końca bieżącego roku.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka