• +48 502 21 31 22

Coraz mniej Polaków chciałoby założyć własny biznes

60% Polaków było zdania, że posiada wystarczające umiejętności i wiedzę do prowadzenia firmy, podczas gdy średnia europejska to 50%.

Coraz mniej Polaków chciałoby założyć własny biznes

Tylko 3% Polaków deklaruje, że chciałoby założyć własną działalność gospodarczą w ciągu najbliższych trzech lat. Jest to najgorszy wynik wśród 47 badanych państw i niższy od średniej dla Europy. Z kolei dla przedsiębiorców głównym powodem zamykania firm była pandemia.

3% to o 3 pp. mniej niż trzy lata wcześniej. Jest to też najgorszy wynik wśród 47 państw badanych w ramach Global Entrepreneurship Monitor i znacznie niższy od średniej dla Europy, która wynosi 13%. Jak napisał na Twitterze Edwin Benedyk, Prezes Zarządu Fundacji im. Batorego, jeszcze w 2011 r. wskaźnik ten wynosił w Polsce powyżej 23%. – Po 2015 r. dzieje się coś dziwnego, co pokazuje wykres z GEM Poland 2022. Jednocześnie rośnie systematycznie udział i znaczenie eksportu w strukturze PKB (to już ponad 61% PKB) i dynamice jego wzrostu. A głównym odbiorcą naszego eksportu są Niemcy (27,8%) i Czesi (6,6%) – dodał. – W skrócie, wewnętrzne czynniki dynamizmu gospodarczego maleją, a poziom przedsiębiorczości (zdaniem Edmunda Phelpsa główny czynnik dynamizmu) mierzony zarówno odsetkiem młodych firm (znowu najniższy w Europie), jak i gotowością tworzenia firm jest na katastrofalnym poziomie. Niestety, tego wszystkiego same statystyki wzrostu PKB nie powiedzą. Jeśli do tego dołożymy do tego sytuację demograficzną i niski poziom innowacyjności, przestarzałą infrastrukturę energetyczną, to perspektywy rozwojowe wyglądają blado, wbrew fantazjom rządzącej prawicy – skomentował Edwin Benedyk.

W 2021 r. 64% Polaków uważało, że założenie firmy w naszym kraju jest proste. Trzy lata wcześnie było to jednak 90%. Pozytywnie warunki do założenia firmy w swoim otoczeniu w perspektywie pół roku pozytywnie oceniło 73% badanych. Raport pokazuje również, że stabilna jest samoocena przygotowania do prowadzenia własnego biznesu. W 2021 r. aż 60% Polaków było zdania, że posiada wystarczające umiejętności i wiedzę do prowadzenia firmy, podczas gdy średnia europejska to 50%.

W ostatnim badaniu GEM Poland 4,5% Polaków przyznało, że zaprzestało prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku. Dla porównania w 2020 r. było to 3,4%. Głównym powodem, który skłaniał ich do wycofania się z prowadzenia działalności gospodarczej, była pandemia – wskazało tak 51% badanych. Drugą najczęściej wskazywaną przyczyną było przejście na emeryturę (15%), a trzecią – sprawy rodzinne lub osobiste (11%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka