W październiku minionego roku przy Przedszkolu nr 23 w Raciborzu powstał pierwszy miejski ogród deszczowy, który pomaga magazynować wodę opadową. Inwestycja zrealizowana została przy współpracy z Fundacją Sendzimira, która najpierw przeprowadziła warsztaty dla dzieci i nauczycieli przedszkola na temat budowy ogrodu deszczowego, jego wartości dla zapobiegania skutkom zmian klimatu i oszczędzania wody. Następnie przedstawiciele Fundacji koordynowali realizację zagospodarowania terenu przy przedszkolu.
Teren przygotowali wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich, a w tworzeniu ogrodu udział wzięli: przedszkolaki z nauczycielami Przedszkola nr 23 w Raciborzu, pracownicy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, uczniowie technikum krajobrazu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, pracownicy Urzędu Miasta w Raciborzu — Wydziału Komunalnego, Wydziału Rozwoju, Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Architekt Miejska, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu, pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu oraz pracownicy Wodociągów Raciborskich.
Usypane zostały warstwy podłoża, przygotowane odpływy wody deszczowej oraz posadzone odpowiednie rośliny, w tym ponad 500 cebulek. Ogród działa jak powinien. Magazynowana woda opadowa wykorzystywana jest do nawadniania gruntu i podlewania roślin, które wyrosły, zazieleniły się i zakwitły. W ustawionym w ogrodzie domku schronienie znajdują małe owady. Rośliny zasadzone w ogrodzie deszczowym wymagają minimalnej pielęgnacji (usunięcie uschniętych liści po zimie), są odporne na okresową suszę, zalewanie, warunki miejskie i choroby. Efektywny ekonomicznie zielony ogród pomaga również obniżać miejscowo temperaturę, nie występują przegrzania powierzchni, co zapobiega miejskiej wyspie ciepła. A przedszkolaki cieszą się ładnym i ekologicznym zakątkiem.
Projekt ogrodu deszczowego przy P23 został zgłoszony do konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2023”.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/