• +48 502 21 31 22

Cyfryzacja w Polsce przebiega wolniej niż w większości krajów UE

Pozytywnie wyróżnia się branża finansowa, sektor TMT i life sciences, natomiast najgorzej wypada branża motoryzacyjna, transport i branża dóbr konsumpcyjnych.

Cyfryzacja w Polsce przebiega wolniej niż w większości krajów UE

Proces cyfryzacji przebiega w Polsce wolniej niż w większości krajów Unii Europejskiej. Ponad 3/4 firm w kraju planuje utrzymać na niezmienionym poziomie wydatki związane z digitalizacją, a 1/3 nie finansuje transformacji cyfrowej. Zdaniem ekspertów w obszarze strategii cyfrowej przed firmami w Polsce jest dużo do zrobienia.

Jak pokazuje raport KPMG, wskaźnik główny Monitora Transformacji Cyfrowej Biznesu dla firm prowadzących działalność w Polsce wynosi w 2023 r. 4,4 pkt. na 10 pkt. Oznacza to spadek z 4,8 pkt. rok wcześniej. Mniej firm niż w ubiegłorocznym badaniu deklaruje, że będzie zwiększać inwestycje i zatrudnienie w dziedzinie transformacji cyfrowej. Zmalała też o 0,3 pkt. ocena potencjału do transformacji przedsiębiorstw – badane firmy osiągnęły wynik 5,2 pkt. Z kolei obszar cyberbezpieczeństwa i ryzyka otrzymał w tym roku notę 4,4 pkt. – o 0,2 pkt niższą niż rok temu i niewiele przedsiębiorstw planuje zwiększać wydatki na ten obszar transformacji cyfrowej.

Pozytywnie wyróżnia się branża finansowa, sektor TMT oraz life sciences – to jedyne branże, które osiągnęły wyniki powyżej 5 w skali ocen 1 do 10. Natomiast najgorzej wypada branża motoryzacyjna, transport oraz branża dóbr konsumpcyjnych.

Większość firm w Polsce zamierza utrzymać na niezmienionym poziomie wydatki (78%) i liczbę pracowników (92%) potrzebnych do realizacji zadań związanych z procesem digitalizacji. W ocenie ekspertów KPMG w obszarze strategii cyfrowej przed firmami w Polsce jest dużo do zrobienia. Wskazali oni, że 29% ankietowanych przedsiębiorstw nie przeznacza wydatków na transformację cyfrową, a 71% nie oddelegowuje pracowników do zadań z nią związanych. – Chociaż poziom cyfryzacji w Polsce stale się podnosi, to proces ten przebiega znacznie wolniej niż w większości krajów UE. Polska wciąż odnotowuje straty w stosunku do innych gospodarek wysoko rozwiniętych – podkreślili. Osiągnięty w 2022 r. w rankingu DESI wynik 40,5 pkt. stanowi niecałe 77% średniej unijnej. W 2022 r. Polska zajęła po raz kolejny 24. miejsce, wyprzedając jedynie Grecję, Bułgarię i Rumunię.

Z raportu wynika, że obecnie tylko 14% firm w Polsce chce zwiększyć finansowanie transformacji cyfrowej, co oznacza spadek o 7 pp. względem 2022 r.

– Cyfryzacja jest kluczowym elementem zapewnienia odporności polskich przedsiębiorstw, a w efekcie całej gospodarki. To właśnie digitalizacja procesów i tworzenie nowych modeli działania opartych na chmurze sprawiły, że firmy utrzymały swoje pozycje konkurencyjne i tworzyły nowe strumienie przychodów – komentuje Piotr Grzywacz z Microsoft w Polsce. Jego zdaniem niepokojące jest, że ponad trzy czwarte organizacji uczestniczących w badaniu nie ma formalnego dokumentu dotyczącego strategii transformacji cyfrowej, a jedynie 5% planuje ich stworzenie w kolejnym roku.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka