Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów. Nowe rozwiązania mają nie tylko ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej, ale również inne sprawy podatkowe codziennego życia.
Wśród planowanych zmian, MF zapowiada m.in. od 2019 r. rezygnację z deklaracji VAT (możliwą dzięki otrzymywaniu danych z JPK_VAT) i zmniejszenie obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców. - Pozwoli to na zmniejszenie kosztów i realizację w praktyce założeń Konstytucji Biznesu, zgodnie z którą administracja nie będzie pozyskiwać od podatników danych, które są zawarte w innych formularzach - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Zmiany obejmą też m.in. odbiurokratyzowanie obowiązków sprawozdawczych w samorządach czy ujednolicenie formularzy w podatkach lokalnych. Inne planowane ułatwienie to możliwość składania zbiorczej deklaracji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych za cały miesiąc w miejsce wielu deklaracji składanych do tej pory od poszczególnych czynności (np. w przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność kupna-sprzedaży).
Stawka podatku CIT, którą objętę będą małe firmy, stanowiące grupę ok. 90% wszystkich podatników podatku CIT, zostanie obniżona do 9%. Podwyższony z kolei zostanie limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, z 20 tys. euro do 150 tys. zł.
Kolejną nowością ma być tzw. ulga "Innovation Box", która miałaby polegać na preferencyjnym opodatkowaniu (np. obniżoną stawką podatkową) kwalifikowanego dochodu, wyodrębnionego z całości dochodu podatnika, uzyskiwanego ze składników własności intelektualnej chronionych przez m.in. patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy prawo autorskie.
MF chce też wprowadzić rozwiązania pozwalające na jednorazowe rozliczenie całości poniesionej straty, jeżeli nie przekracza ona 5 mln zł w jednym roku podatkowym.
Ważne zmiany planowane są w temacie sukcesji firm - nabycie przedsiębiorstw jednoosobowych w związku ze śmiercią przedsiębiorcy miałoby zostać zwolnione z podatku od spadków i darowizn w przypadku tych nabywców, którzy podejmą się kontynuowania prowadzenia firmy przez co najmniej 2 lata. Takie rozwiązanie miałoby zachęcić potencjalnych nabywców do podejmowania decyzji o kontynuacji prowadzenia działalności zmarłego przedsiębiorcy (dając im wymierną korzyść finansową), a z punktu widzenia gospodarki - rozwiązanie to stwarza szansę zachowania istniejących miejsc pracy.
Ministerstwo zamierza również podwyższyć próg "małego podatnika" w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży. Dzięki temu, większa liczba przedsiębiorców skorzysta z bardziej korzystnych zasad amortyzacji, rozliczeń kwartalnych czy – w wypadku CIT – niższej stawki podatku. Przewidywana jest też możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka oraz małoletnich dzieci podatnika.
MF zapowiada też wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT: - Pracujemy nad uporządkowaniem obecnej sytuacji, która powoduje kłopoty interpretacyjne oraz generuje absurdalne sytuacje związane z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do właściwych stawek. Nowa matryca w żadnym razie nie ma celu fiskalnego. Dzięki zmianom, podatnicy będą mieli większą pewność co do stosowania przepisów podatkowych. To bez wątpienia ograniczy liczbę sporów w zakresie stosowania właściwych stawek VAT.
Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany docelowo miałyby uczynić system podatkowy bardziej przyjaznym i przejrzystym dla wszystkich podatników, nie tylko dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Więcej o innych przewidywanych uproszczeniach przeczytać można tutaj.
publ. /k/